Belgie dá Ukrajině téměř miliardu eur. Zelenskyj bude o další podpoře jednat i v Portugalsku

Belgie poskytne Ukrajině do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (24,1 miliardy korun) a do konce roku 2028 třicet bojových letounů F-16. Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa to vyplývá ze smlouvy, kterou v úterý podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu, píše agentura Reuters. Prezident Ukrajiny podobný pakt podepsal v pondělí v Madridu a v úterý odpoledne jej další čeká v Portugalsku.

Sledovali jsme online Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a belgický premiér Alexander De Croo

Belgie poskytne Ukrajině téměř miliardu eur a 30 bojových letounů | Foto: Kenzo Tribouillard | Zdroj: Reuters

Belgie je součástí koalice zemí, kterou daly dohromady Nizozemsko a Dánsko a které pracují na dodávce letounů F-16 Ukrajině bránící se ruské invazi. Belgie původně plánovala poskytovat jen výcvik ukrajinským pilotům a technickou a logistickou podporu.

Po překvapivé návštěvě Zelenského v Bruselu loni v říjnu však západoevropská země oznámila, že letouny dodá rovněž. První z nich by měla Ukrajina dostat už letos, „pokud to bude možné“, píše tamní anglickojazyčný web The Brussels Times.

Zelenskyj smlouvu s De Crooem podepsal v úterý ráno, než se odebral na audienci ke králi. Kolem poledne má v plánu návštěvu vojenského letiště Melsbroek, kde se setká s belgickými piloty F-16, výcvikovými instruktory a techniky.

Zelenského návštěva Belgie je po Španělsku druhou ze tří zatím avizovaných zastávek na cestě po západní a jižní Evropě, na nichž ukrajinský prezident na základě předchozích jednání uzavírá bezpečnostní pakty a shání další vojenskou pomoc pro svoji zemi, která v posledních týdnech čelí novému vojenskému tlaku Ruska v severovýchodní Charkovské oblasti, stejně jako pokračujícím snahám invazních vojsk postoupit na východě země.

ČTK, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme