Bráníme eskalaci konfliktu, tvrdí ruští dobrovolníci, kteří bojují na straně Ukrajiny

Ruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny tvrdí, že díky svým nedávným vpádům z ukrajinského území do ruského pohraničí pomohli předejít eskalaci bojů na ukrajinské frontě. Uvedli to na tiskové konferenci, kterou uspořádala ukrajinská agentura Ukrinform. Ruští dobrovolníci z Legie Svoboda Rusku minulý týden ohlásili, že se jim podařilo překročit i s tanky ukrajinsko-ruskou hranici a ovládnout vesnici Ťotkino v ruské Kurské oblasti.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci

Ruské síly podle dobrovolníků při střetech v pohraničí přišli o 651 lidí (ilustrační foto) | Foto: Diego Herrera Carcedo / Anadolu | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že se mu pokus o vpád podařilo odrazit a že ruské síly způsobily útočníkům značné ztráty. Soudě z dalších oznámení ruského ministerstva obrany pokračovaly střety na ukrajinsko-ruské hranici i v dalších dnech.

Ruský útok na Kyjev. Trosky raket dopadly na obytný dům a školku, několik lidí je zraněných

Číst článek

„Přesměrovali jsme na sebe taktické letectvo. Provedlo přes 230 úderů, přičemž všechny bomby spadly na ruské území. Díky naší operaci mohly ukrajinské ozbrojené síly stabilizovat frontu a zajistit ochranu úseků, kde se očekával rozsáhlý útok Ruska,“ sdělil na konferenci představitel Legie Svoboda Rusku Alexej Baranovskij.

Na konferenci vystoupil kromě toho také představitel oddílu Ruský dobrovolnický sbor a zástupce uskupení Sibiřský prapor, které se taktéž hlásí k operacím v ruském pohraničí. Rusové podle Baranovského chtěli ještě před blížícím se uvedením ruského prezidenta Vladimira Putina do úřadu v jeho novém funkčním období přejít do většího útoku na ukrajinské frontě.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Naše operace tyto útočné plány ruské armády ve vojenském smyslu překazila. Byli donuceni převést značné množství sil od Kupjansku v Charkovské oblasti, aby udrželi svoji Bělgorodskou a Kurskou oblast,“ sdělil Baranovskij.

Ukrajina zažívá renesanci zbrojní výroby. V některých klíčových položkách je téměř soběstačná

Číst článek

Ruské síly podle Baranovského při střetech v pohraničí přišli o 651 lidí. Dalších 908 jich utrpělo zranění a 37 upadlo do zajetí. Proukrajinským bojovníkům se kromě toho údajně podařilo zničit 121 kusů vojenské techniky a 50 dalších kusů vyřadit z provozu. Podobná prohlášení nelze bezprostředně ověřit.

Ruské úřady se ke svým ztrátám při potlačování bojů na rusko-ukrajinské hranici nevyjádřily. Do ruského pohraničí se ruským milicím bojujícím na straně Ukrajiny podařilo vpadnout už loni na jaře. K vpádům se tehdy přihlásila rovněž uskupení Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme