Čeká nás dlouhá a složitá válka, varoval Netanjahu. Podle expertů ale nejde o zahájení invaze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uspořádal spolu s ministrem obrany Joavem Galantem a opozičním členem válečného kabinetu Benny Gancem tiskovou konferenci, kde informuje o aktuálním vývoji operace v Pásmu Gazy.

Sledovali jsme online Tel Aviv (Aktualizováno: 20:46 28. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Ministr obrany Galant už dříve v sobotu uvedl, že začala „druhá fáze“ války | Zdroj: Reuters

Ministr obrany Galant už dříve v sobotu uvedl, že začala „druhá fáze“ války. Spekuluje se o postupném začátku pozemní invaze do Pásma Gazy, izraelské tanky na území ovládané Hamásem vjely už v noci na sobotu. 

Kompletace lékárniček i neprůstřelných vest. Třicítka českých seniorů-dobrovolníků se chystá do Izraele

Číst článek

Netanjahu na tiskové konferenci v sobotu večer označil tuto válku za druhou válku za nezávislost Izraele.

Armáda má podle něj teď dva cíle – zlikvidovat Hamás (a to jak jeho operativu, tak vládu) a osvobodit rukojmí, která teroristé odvlekli po útoku na Izrael 7. října. Izraelskou armádu označil za „nejmorálnější na světě“.

Izraelský premiér také slíbil precizní vyšetřování událostí ze 7. října, hlavně toho, jak se Hamásu mohl podařit tak rozsáhlý a komplexní útok. Netanjahu se tak ohradil proti tomu, že řada lidí i politiků zemi obviňuje z válečných zločinů. Ten, kdo izraelské vojáky obviňuje z válečných zločinů, je pokrytec.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V sobotu uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, že Organizace spojených národů se obává nárůstu civilních obětí. Generální tajemník OSN António Guterres pak vyjádřil překvapení nad eskalací situace. 

Teroristé z Hamásu při svém útoku podle izraelských zdrojů zavraždili na 1400 lidí, dalších více než 220 odvlekli do Gazy jako rukojmí. Palestinské ministerstvo zdravotnictví, které ovšem ovládá Hamás, uvádí, že izraelské bombardování Pásma Gazy doposud zabilo nejméně 7700 Palestinců. Čísla ale nejde nezávisle ověřit.

nel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme