Debata Plusu o volbách v USA: Hrálo se o charakter společnosti, volby prokázaly funkčnost demokracie

Letošní 59. prezidentské volby v USA označili oba kandidáti za nejdůležitější v historii. Republikán Donald Trump i demokrat Joe Biden se tak pochopitelně snažili mobilizovat své voliče, z boje o Bílý dům nakonec vyšel vítězně druhý zmíněný. Nejen o tom, co zemi čeká v dalších týdnech a měsících mluvili v debatě Českého rozhlasu Plus například bývalá zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová nebo ekonomka Jana Matesová.

Tento článek je více než rok starý.

Video Praha (Aktualizováno: 20:03 10. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostaly se Spojené státy skutečně na rozcestí, které ovlivní jejich směřování v dalších desetiletích? Pokud je pravda, že je americká společnost rozdělená víc než kdy dřív, čím to je? A můžeme USA stále považovat za lídra svobodného demokratického světa?

„Američané to vnímali jako zlomový moment. Podle nich se hrálo o charakter budoucí americké společnosti - tedy jestli půjdou Spojené státy dál cestou mezinárodní izolace, nebo směrem inkluzivnější společnosti,“ míní autorka podcastu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová, která volby sledovala přímo v USA.

Mírnější tón, inspirace Obamou a odsunutá střední Evropa. Co čekat od Bidenovy zahraniční politiky?

Číst článek

Podle kytaristy Rudyho Linky hraje vzhledem k polarizaci společnosti daleko větší roli vzdělání. „Do politiky totiž vstoupilo zpochybnění pravdy. Předtím se na ní společnost shodla, ale nastala doba, kdy tomu tak již není. A Trump toho využil,“ uvedl v debatě.

Ekonomka Jana Matesová pak věří, že volby opět prokázaly efektivitu tamního politického systému. „Stejně jako předchozí volby, i tyto prokázaly, že demokracie v USA funguje. Má spoustu obezlíček a záložních řešení, ale je promyšlená,“ řekla Matesová.

Publicista Matyáš Zrno pak věří, že svou důležitostí se dají letošní prezidentské volby přirovnat k hlasováním v letech 1968 nebo 2000, kdy byla americká společnost také výrazně polarizovaná. Zmanipulování voleb považuje za velmi nepravděpodobné.

„Vytvořit nějaké spiknutí by bylo složité. Nebezpečí vidím ve snížení důvěry občanů v samotné volby,“ uvedl Zrno.

Rozdělená společnost

Právě polarizace společnosti je jedním z klíčových faktorů letošních voleb. „Střední třída v USA příjmově stagnuje v nominálních cenách, ale ceny rostou, obzvláště vzdělání. To se nedá připsat na vrub Trumpovi. Co vyhloubilo příkopy v americké společnosti, to jsou sociální sítě, možnost najít si své bubliny lidi,“ řekla Matesová.

Podle Zrna by však bylo unáhlené tvrdit, že Trumpa volil pouze lidé s nedostatkem vzdělání či vyhraněnými politickými postoji. „Těch 70 milionů lidí, kteří volili Trumpa, nejsou rasisti a pitomci, ale lidé,kteří z nějakých důvodů – a my bychom se měli snažit zjistit proč - našli v Donaldu Trumpovi někoho, kdo reflektuje jejich obavy a strachy,“ míní.

„Na mítinky Trumpa v Pensylvánii chodili i lidé, kteří v podstatě hlasovali proti svému zájmu. Sice tratili práci, ale oslovily je kulturní otázky, Spousta demokratických voličů tak, zvláště v Pensylvánii, přešla k republikánům,“ vysvětlila Lenka Kabrhelová.

Ekonomické otázky

Bývalá zpravodajka v USA také zdůraznila, že jedním z hlavních Bidenových cílů pro následující čtyři roky bude udržet dobrou ekonomickou situaci. „V tom mu nechtěně mohla pomoct koronavirová krize. Spoustu úspěchů mohl Trump sklidit ještě éry svého předchůdce Obamy, který převzal zemi po ekonomické krizi,“ řekla v debatě Českého rozhlasu Plus.

Podle ekonomky Matesové právě to činili voliči republikánského prezidenta. „Jakmile začal Trump obchodní válku s Čínou, proměnil se sortiment v obchodech ve vnitrozemí. Zboží z Číny zmizelo, byl tam mnohem menší výběr, ale Trumpovi voliči byli naprosto spokojení. Jasně se ukázalo, že velký výběr není to podstatné,“ uvedla Matesová.

AMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2020

Více o dění v letošních amerických prezidentských volbách si můžete přečíst na tomto odkaze. Politickému dramatu v USA se také věnoval zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12.

tzr, Tereza Žižková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme