Fico mě ujistil, že plně podporuje snahy Ukrajiny ohledně eurointegrace, řekl premiér Šmyhal

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal získal od svého slovenského kolegy Roberta Fica při středečním setkání na Ukrajině příslib, že Slovensko podpoří integraci Ukrajiny do Evropské unie a pomoc Kyjevu ve výši 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč) z unijního rozpočtu. Šmyhal to po jednáních v ukrajinském Užhorodu uvedl na komunikační platformě Telegram. Fico po schůzce potvrdil, že podpořil evropskou perspektivu Ukrajiny.

Sledujeme online Užhorod (Aktualizováno: 16:33 24. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal (vpravo) získal od svého slovenského kolegy Roberta Fica při středečním setkání na Ukrajině příslib, že Slovensko podpoří integraci Ukrajiny do Evropské unie

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal (vpravo) získal od svého slovenského kolegy Roberta Fica při středečním setkání na Ukrajině příslib, že Slovensko podpoří integraci Ukrajiny do Evropské unie | Foto: Press Service of the Cabinet of Ministers of Ukraine | Zdroj: Reuters

„Premiér Fico mě ujistil, že plně podporuje snahy Ukrajiny ohledně eurointegrace,“ uvedl předseda vlády země, která se už skoro dva roky brání ruské ozbrojené agresi.

Napsal také, že šéf slovenského kabinetu potvrdil, že Slovensko nebude bránit soukromým slovenským firmám, aby na Ukrajinu dodávaly armádní techniku a další vybavení.

Společné prohlášení, které ve středu podepsali premiéři, pak podle Šmyhala mimo jiné potvrzuje důležitost slovenské pomoci při odminování ukrajinského území.

‚To si fakt myslíte, že je v Kyjevě válka?‘ ptal se Fico. Město stejný den čelilo ruskému útoku

Číst článek

Ukrajinský premiér také prohlásil, že navzdory řadě názorových neshod hodlají oba státy usilovat o „nový pragmatismus“, který bude přínosem pro obě země. Prohlášení podle Šmyhala předpokládá rozvoj slovensko-ukrajinských vztahů na základě vzájemné důvěry a úcty.

Fico, jehož vláda po nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze slovenských státních zásob, po setkání se Šmyhalem upozornil na rozdílné postoje Bratislavy a Kyjeva k některým tématům.

Současně ale ohlásil humanitární pomoc Ukrajině v podobě dvaceti tun materiálu a sanitek, jakož i společné projekty obou zemí.

„Zopakoval jsem panu předsedovi vlády, že nevěřím ve vojenské řešení tohoto konfliktu a jako Slovanovi mi vadí, že dochází k vzájemnému zabíjení Slovanů možná ve jménu nějakých geopolitických zájmů,“ řekl Fico o válce na Ukrajině.

Ukrajina a NATO

Slovenský premiér se opětovně postavil proti členství Ukrajiny v NATO. Tato východoevropská země by podle něj měla být svobodná a nezávislá, aby jako případný členský stát NATO nevyvolávala „důvody k rozšíření konfliktu do světových rozměrů“.

Fico také zopakoval, že podle něj vliv Spojených států především na politický život na Ukrajině je poměrně velký.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Dřívější Ficovy výroky, že Ukrajina je „pod totální kontrolou a vlivem Spojených států“, ve středu v reakci odmítla ambasáda Spojených států na Slovensku, která je označila za nehodné spojence NATO.

Slovenský ministerský předseda uvedl, že se Šmyhalem hovořil také o železničním propojení Kyjeva a východoslovenských Košic, o elektrickém propojení obou zemí a o modernizaci společného silničního hraničního přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod.

Podle Fica pravděpodobně bude pokračovat tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, byť podle dřívějších informací příslušná smlouva mezi ukrajinskou firmou Naftogaz a ruským Gazpromem vyprší na konci letošního roku.

Úterní ruské útoky si vyžádaly 18 životů a 130 raněných. Rakety cílily na Kyjev i Charkov

Číst článek

V minulosti bylo Slovensko závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, podobně jako jiné evropské země ale po ruské invazi na Ukrajinu podepsalo kontrakty s dalšími dodavateli plynu.

Fico krátce před svou středeční návštěvou na Ukrajině učinil v médiích na adresu Kyjeva několik ostrých výpadů.

Prohlásil mimo jiné, že Ukrajina je zkorumpovaná a není suverénním státem, vystoupil proti jejímu přijetí do Severoatlantické aliance a zpochybnil, že se zemi podaří získat zpět území okupovaná ruskými silami.

Vpředvečer své středeční návštěvy pak popřel, že by se ukrajinské metropole přímo dotýkala válka. Kyjev přitom opakovaně čelí ruským vzdušným útokům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme