Hurikán Irma zeslábl na tropickou bouři. Počet obětí stoupl na 38

Hurikán Irma postupuje od Floridy na sever. Ačkoli zeslábl na tropickou bouři, zůstává podle meteorologů extrémně nebezpečný a způsobuje rychlé povodně. Následky rozbouřeného živlu pociťuje celý poloostrov - téměř 6 milionů domácností a podniků zůstalo bez proudu, zhruba 6,5 milionu lidí se muselo evakuovat. Počet obětí v oblasti celého Karibiku stoupl na 38. Meteorologové předpokládají, že během úterka dále oslabí na tropickou depresi.

Miami (USA) (Aktualizováno: 16:32 11. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kubánského úřadu civilní obrany zabíjel hurikán ve čtyřech provinciích: Havana, Matanzas, Sancti Spíritus a Ciego de Ávila. Některé oběti zemřely při automobilových nehodách, jiné při pádech budov. Část lidí doplatila na to, že se odmítla podřídit povinné evakuaci, uvedl úřad bez dalších podrobností.

Irma, která zeslábla na tropickou bouři s maximální rychlostí větrů 110 kilometrů v hodině, za sebou v Karibiku nechala zdevastovaná obydlí, poškozenou infrastrukturu a zničené komunikace. Experti odhadují, že oblast se bude z úderu zotavovat možná i několik let.

                                   Článek pokračuje pod online reportáží

Některé z ostrovů jsou pod správou evropských zemí, které byly zpočátku terčem kritiky za údajně pomalou reakci. Francie či Nizozemsko vyslaly do oblasti stovky vojáků, kteří dostali za úkol pomoci se záchrannými pracemi a zabránit rabování.

Odhady hovoří o tom, že celkové škody v Karibiku dosáhnou mnoha miliard dolarů. EU v pondělí uvolnila okamžitou pomoc v hodnotě dvou milionů eur, které mají pomoci se základními věcmi jako je obnova dodávek vody, zdravotnická pomoc, řešení krizové situace s odpady a podobně. Eurokomisař pro humanitární pomoc a zvládání krizí Christos Stylianidis zdůraznil, že v delším horizontu budou k dispozici další prostředky určené pro obnovu postižených oblastí.

Americký prezident Donald Trump v neděli vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy, což umožňuje lidem postiženým hurikánem žádat o federální pomoc. Hurikán v noci na pondělí přešel kolem zátoky Tampa Bay s třímilionovou aglomerací Tampa - St. Petersburg. Tampa kvůli hurikánu v neděli večer vyhlásila zákaz vycházení.

Prezident Trump se chce na Floridu co nejdřív vypravit. Podle prezidentského týmu hlava státu sleduje postup Irmy „24 hodin denně". Prezident upozornil, že hurikán bude stát USA "spoustu peněz". Dodal nicméně, že nyní se obává o lidské životy, ne o náklady.

Záplavy, evakuace a první oběti

Irma po postupu nad floridskou pevninu snížila svou intenzitu na druhý stupeň pětistupňové škály, v pondělí ráno pak na první. V Naples, Miami a na dalších místech na západním pobřeží poloostrova ale hurikán způsobil zvednutí hladiny oceánu a záplavy. Ty by podle meteorologů mohly v postižených oblastech přetrvat i několik dní. 

Podle agentury Reuters živel způsobil také zastavení dodávek elektřiny - bez proudu je na Floridě téměř šest milionů domácností a podniků.

Vyvrácené stromy v Miami Beach na Floridě | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Kromě materiálních škod si hurikán Irma na Floridě vyžádal i oběti na životech. Lidé zahynuli v dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova. Dva muži, z toho jeden policista, zemřeli při čelní srážce u Sarasoty na západním pobřeží Floridy.

Další přišel o život při nehodě v Key West, tedy na prvním floridském území, které Irma zasáhla. Úřady preventivně na Floridě nařídily či doporučily evakuaci pro asi 6,3 milionu lidí, dalších asi půl milionu lidí se mělo preventivně evakuovat ve státech Jižní Karolína a Georgia.

Uzavřená letiště a tornáda

Podle nejnovějšího odhadu meteorologů by se ale Irma, nejspíš už jen jako tropická bouře, měla Jižní Karolíně vyhnout a začátkem týdne by měla postupovat přes jihozápad státu Georgia a severovýchod Alabamy.

V sobotu večer místního času (neděle ráno SELČ) byl na Floridě hlášen výskyt prvního tornáda, a to 50 kilometrů severně od Miami ve Fort Lauderdale. Zatím není jasné, jaké tam způsobilo škody, uvedla agentura AP. Úřady varují před tornády i na jiných místech podél jihovýchodního pobřeží Floridy.

Uzavřena byla i floridská letiště v Miami, ve Fort Lauderdale, Tampě či Orlandu. Uzavřen byl i zábavní komplex Walt Disney World Resort, který leží nedaleko Orlanda.

'Evakuace se nevyplatí'

Na Floridě žijí i někteří Češi, ne všichni přitom poloostrov opustili. Například Kateřina Novotny, která žije ve Fort Myers, řekla Radiožurnálu, že se k evakuaci nepřipojila. „Hned z několika důvodů: my jsme poměrně optimisté, takže jsme předpokládali, že situace nebude tak dramatická, čímž jsme propásli tu nejlepší příležitost, abychom se evakuovali. Takže jsme se rozhodli zůstat. Evakuace je masová a silnice na sever jsou ucpané. A přestože se každý snažil natankovat, není jasné, zda na tu nádrž dojede až na sever. Riziko, že bychom uvízli někde na cestě a hurikán bychom přečkávali v autě, je tak vysoké, že se to nevyplatí," vysvětluje.

Zpustošený Karibik

Než hurikán dorazil na Floridu, udeřil na severním pobřeží Kuby. Porážel tam stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, několik domů se zřítilo a voda zaplavila ulice přístavů. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Úřady nehlásí mrtvé ani zraněné, ale hovoří o velkých hmotných škodách. Voda z moře, jehož hladinu hurikán zdvihl, zaplavila i pobřežní ulice dvoumilionové metropole Havany.

Zvýšenou bilanci obětí na Svatém Bartoloměji a francouzské části ostrova Svatý Martin v pátek oznámil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, podle kterého se nejméně sedm lidí dál pohřešuje. Zranění utrpělo 112 lidí. Dříve Paříž hovořila o čtyřech obětech živlu.

Vyvrácené stromy na Floridě blokují silnice | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Bilance mrtvých v pátek z jednoho na dva vzrostla také v jižní, nizozemské části Svatého Martina. Další více než čtyři desítky lidí utrpěly zranění, z toho 11 osob vážná, oznámil nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk.

Irma, která za sebou nechává zpustošené ostrovy, zabila také jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři lidi na Portoriku, čtyři na Amerických Panenských ostrovech a čtyři na Britských Panenských ostrovech.

Za Irmou José

Prezident Donald Trump na twitteru vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli do bezpečí. Irma má podle něj „naprosto historický ničivý potenciál“. Pět Trumpových žijících předchůdců vyzvalo Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

Hurikán Irma za sebou nechává spoušť. Devadesát pět procent všech budov na Barbudě je poničeno

Číst článek

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň v pátek v Atlantiku zesílil hurikán José. Hurikán se o intenzitě druhého nejsilnějšího stupně se v noci na neděli vyhnul ostrovům Svatý Martin a Svatý Bartoloměj více, než se původně očekávalo.

Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

Prvním americkým územím v cestě hurikánu Irma bylo souostroví Florida Keys, odkud se evakuovala i Češka Šárka Kahajová. „Key West je většinou plný turistů, všude jsou lidi a místní a nejednou nikde nikdo. Když už jsme někoho viděli, byli to pracovníci nebo majitelé, kteří si zabedňovali okna a kolem domu si přivazovali věci. My jsme si taky přivázali a co šlo, jsme dali dovnitř,“ popsala přípravy na hurikán Radiožurnálu Kahajová.

Ředitel americké Federální agentury pro řešení krizových situací Brock Long před příchodem Irmy varoval, že část USA hurikán zcela zpustoší. Obyvatele nicméně ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc. Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány očekává, že oko cyklonu projde středem poloostrova.

Test pro jaderné elektrárny

Příchod hurikánu Irma byl zatěžkávacím testem amerických jaderných elektráren po posílení jejich odolnosti vůči přírodním pohromám, které následovalo po havárii v japonské Fukušimě. Na floridském pobřeží se nacházejí čtyři jaderné reaktory.

Obě jaderné elektrárny na Floridě přečkaly hurikán bez újmy. V elektrárně Turkey Point, 48 kilometrů jižně od Miami, odstavili v sobotu jeden reaktor. V provozu zůstaly oba reaktory elektrárny Sv. Lucie, která se nachází 193 kilometrů severně od Miami, na východním pobřeží Floridy, kde se přímý zásah hurikánu neočekával.

Starosta jižní části Miami Philip Stoddard se před příchodem Irmy netajil obavami. „Turkey Point je dobře zabezpečen před silným větrem, ale z mého pohledu je problémem voda,“ řekl novinářům. „Otázkou je, zda dokáže chladit palivo,“ dodal Stoddard.

Po fukušimské havárii americké jaderné elektrárny posílily bezpečnostní opatření. Opatřily si mobilní čerpadla a generátory, které zajišťují chlazení paliva i v případě výpadku dodávky proudu.

haf, dbr, kro, pla, rez, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme