Florida se připravuje na příchod ničivé Irmy. Hurikán José mezitím sílí

Hurikán Irma zpustošil řadu ostrovů v Karibiku a pokračuje dál na severozápad podél Dominikánské republiky směrem k Bahamám. Na karibských ostrovech zemřelo nejméně 10 lidí. Do USA dorazí Irma o víkendu. Tamní úřady už na řadě míst vyhlásily stav nouze a obyvatelé se připravují na nejhorší.

San José (Aktualizováno: 23:50 7. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Floridě před hurikánem zabezpečují své domy. Některé obchody hlásí nedostatek zboží. | Zdroj: Reuters

Hurikán Irma, který doprovází vítr o rychlosti až 285 kilometrů v hodině, zpustošil karibské ostrovy Svatý Martin, Anguilla či stát Antigua a Barbuda a rozsáhlé škody za sebou zanechal i na Panenských ostrovech či na Portoriku, kde se bez elektřiny ocitla asi polovina obyvatel.

Živlu nyní čelí Dominikánská republika a Haiti, na zkázu se připravují Bahamy a Florida, kam má bouře dorazit v sobotu večer. Při řádění hurikánu dosud zahynulo nejméně deset lidí, z toho pět obětí hlásí ostrov Svatý Martin. České ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje cesty do karibské oblasti a na Floridu.

Meteorolog: Počet hurikánů je neobvyklý, změnou klimatu ale ovlivněn není. Irma je výjimečná rychlostí

Číst článek

V části Floridy platí stav nouze, který vyhlásily i státy Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína. Guvernér Floridy Rick Scott vyzval obyvatele jižní části poloostrova, aby se vydali do bezpečí, dokud je čas. Jeho výzvu už uposlechlo víc než třicet tisíc lidí. Majetek se podle guvernéra dá obnovit, lidský život ale ne.

„Pokud žijete v oblastech určených k evakuaci, opusťte svá obydlí ihned. Čím déle budete čekat, tím horší cesta vás čeká. Neignorujte nařízení k evakuaci. Pamatujte, že své domy můžete znovu postavit a majetek nabýt, ale život vám nikdo zpátky nevrátí,“ řekl Scott.

Meteorologové předpokládají, že Irma v noci na neděli vstoupí na Floridu na jihu u Florida Keys a poté bude podél pobřeží postupovat na sever. Ještě před vstupem nad floridskou pevninu patrně zeslábne na druhý nejsilnější stupeň.

Hurikán Irma zasáhl také Dominikánskou republiku. Ve městě Nagau začínají sčítat škody. | Zdroj: Reuters

Po Irmě přichází José a sílí

Prezident Donald Trump ve čtvrtek konstatoval, že Florida je na příchod bouře „připravená tak dobře, jak jen lze".

Americké letecké společnosti kvůli očekávanému úderu hurikánu chystají rozsáhlé rušení letů. Omezení, která ovlivní i letecké spojení Miami s Evropou, začnou platit od pátku. Některé aerolinky uvedly, že snižují ceny jednosměrných letenek z Floridy, aby usnadnily lidem cestu z ohrožené oblasti.

Podle odhadu OSN by mohla Irma postihnout až 37 milionů lidí. Za ní míří do karibské oblasti hurikán José, který ve čtvrtek zesílil na třetí z pěti stupňů a během pátku dále zesílí do nejvyšších kategorií. V současnosti se nachází zhruba tisíc kilometrů východně od souostroví Malé Antily a doprovází jej vítr o rychlosti až 165 kilometrů v hodině.

Postup hurikánu Irma sledujeme v online reportáži:

Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil 95 procent všech budov na Barbudě. Ostrov, na kterém žije zhruba 1600 lidí, je podle premiéra Gastona Browna nyní „stěží obyvatelný". Škody odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

Obrovskou zkázu hlásí francouzská i nizozemská část Svatého Martina. Francouzský premiér informoval o čtyřech obětech, nizozemské úřady o jedné. Nizozemská vláda kvůli katastrofě svolala krizové zasedání. Živel poškodil i letovisko, které má na ostrově americký prezident Donald Trump.

Na karibském ostrově Anguilla, který je britským zámořským územím, napáchal hurikán Irma podle náměstka britského ministra zahraničí Alana Duncana místy kritické škody. Premiérka Theresa Mayová telefonicky jednala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o případné společné pomoci.

Bez elektřiny až šest měsíců

Portorické úřady potvrdily, že v souvislosti s hurikánem zemřeli tři lidé. Na ostrově, kde žije asi 3,4 milionu lidí, je bez proudu 900 000 domácností, zhruba 50 000 dalších lidí přišlo o dodávky vody. Státní rozvodná společnost varovala, že obnovit zásobování elektřinou potrvá až šest měsíců.

Irma se večer SELČ nacházela nad mořem severně od Haiti. V sousední Dominikánské republice podle místních médií živel zničil mnoho domů a zaplavil některá města. S bleskovými povodněmi se potýkají například lidé v turistické oblasti okolo přístavu Puerto Plata na severu ostrova. Povinná evakuace se v zemi týká 5500 lidí.

Na Haiti, které se ještě nevzpamatovalo z řádění hurikánu Matthew v loňském roce a předchozích přírodních katastrof, nařídil ministr vnitra evakuaci lidí ze severních pobřežních oblastí. Hurikán sice nepřechází přímo přes ostrov, ale hrozí prudký liják a vysoké vlny. Podle odhadů mezinárodní charitativní organizace Oxfam mohou zasáhnout až tři miliony lidí. Mnozí lidé v pobřežních oblastech ale příkaz k evakuaci ignorují.

haf, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme