Jen 11 procent Brazilců viní prezidenta Bolsonara za stav pandemie v zemi, tvrdí průzkum

Téměř polovina Brazilců se domnívá, že jejich prezident Jair Bolsonaro nenese žádnou zodpovědnost za stav pandemie covidu-19 v zemi. Podle agentury Reuters to vyplývá ze v sobotu zveřejněného průzkumu společnosti Datafolha. Brazílie je přitom s více než 100 000 zemřelými po nákaze koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA a Bolsonarův postoj k rozmachu viru kritizovala řada zdravotnických expertů.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v Sao Paulu (foto z 12. srpna 2020)

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v Sao Paulu (foto z 12. srpna 2020) | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

Podle šetření 47 procent Brazilců Bolsonara neviní ze stavu pandemie, zatímco 11 procent ano. Bolsonaro přitom covid-19 opakovaně nazýval „chřipečkou“, k jeho léčbě prosazoval užívání antimalarika s neprověřeným účinkem a odvolával ministry zdravotnictví, kteří s ním nesouhlasili.

Vyzýval také Brazilce, aby porušovali společenské restrikce, které vyhlašovalo vedení jednotlivých brazilských států, a projevoval lhostejnost vůči počtu lidí, kteří v souvislosti s nákazou zemřeli, píše Reuters. Sám už také nemoc prodělal.

Brazílie prohrává boj s koronavirem, prezident Bolsonaro ale covid-19 pořád nebere vážně. Doplatí na to?

Číst článek

Podle stejného průzkumu si Bolsonaro nyní užívá největší veřejné podpory veřejnosti od loňského ledna, kdy usedl do prezidentského křesla. Jeho působení v úřadu hodnotí 37 procent Brazilců jako skvělé či dobré, zatímco v červnu to bylo 32 procent.

Společnost Datafolha poznamenává, že růst popularity by mohl být spojen s vyplácením mimořádných dávek, které vláda zavedla v reakci na pandemii pro nízkopříjmové pracovníky a pro ty, kteří se pohybují v šedé ekonomice. Příspěvky by měly přestat chodit v září, vláda však uvažuje, že jejich vyplácení ještě prodlouží.

Brazílie s 210 miliony obyvatel k sobotnímu dni zaregistrovala 3 275 520 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2, s nákazou tam zemřelo již 106 523 osob. Odborníci ale dlouhodobě varují, že skutečné počty infikovaných i zemřelých mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme