Prodloužení nouzového stavu? ‚Podporu ve sněmovně zatím nemáme,‘ řekl Babiš

  • Vláda zatím nemá v Poslanecké sněmovně vyjednanou podporu pro další prodloužení nouzového stavu, který má končit 30. dubna. V České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet žádá o prodloužení do 25. května. Poslanci by o tom měli rozhodovat v úterý. Neschválení by podle předsedy vlády znamenalo konec omezujících opatření.
  • Itálie začne od pondělí 4. května v rámci uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru obnovovat průmyslovou výrobu, školy v zemi se ale opět otevřou až v září. Prohlásil to premiér Giuseppe Conte.
  • Uvolnění přijde od pondělí i v Česku, kde budou moci otevřít další obchody a provozovny služeb, kterým vláda v březnu nařídila zavřít ve snaze omezit šíření nového koronaviru. Zákazníci se ale setkají s některými omezeními.

Tento článek je více než rok starý.

Řím (Aktualizováno: 19:21 26. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„My zatím nemáme tu podporu... Jdeme do sněmovny s tím, že jsme vyhověli soudu,“ řekl premiér Babiš. Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit.

Vláda prodloužila kurzarbeit do konce května. V Česku je nyní 4383 lidí s koronavirem

Číst článek

Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Předseda vlády dodal, že s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem právě mluvil, vedení KSČM bude o žádosti ještě jednat.

Pokud by podle Babiše byli poslanci proti a prodloužení neschválili, „znamenalo by to víceméně zrušení všech opatření“. Vláda plánuje zatím postupné otevírání provozů, a to v dvoutýdenních intervalech. Poslední uvolnění by mělo nastat 25. května.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

V pondělí se podle plánu vlády otevřou některé další obchody. Obnovit provoz budou moci i knihovny či posilovny. Vše ale za přísných hygienických opatření.

Itálie spustí průmysl

To Itálie začne od pondělí 4. května v rámci uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru obnovovat průmyslovou výrobu

„V této chvíli pracujeme na tom, aby se podařilo znovuotevřít velkou většinu podniků od zpracovatelského průmyslu až po stavební,“ řekl Conte italskému deníku La Repubblica.

Detaily plánu by měly být zveřejněny v příštích dnech, dodal. Společnosti budou muset podle italského premiéra ještě před svým otevřením přijmout přísná zdravotně-bezpečnostní opatření.

Čeká se na vakcínu

Itálie byla první evropskou zemí, kterou pandemie koronaviru těžce zasáhla. Celostátní karanténa platí v zemi od první půlky března a Conte se již dříve nechal slyšet, že řada karanténních opatření zejména v oblasti společenského života bude muset zůstat v platnosti až do doby, kdy bude dostupná vakcína na nemoc covid-19.

Jak poznamenala agentura Reuters, znovuotevření italské ekonomiky ostře sleduje množství zemí po celém světě, některé státy zasažené nákazou nicméně k určitému uvolnění přijatých opatření přistoupily již dříve.

Itálie v sobotu oznámila nejméně obětí koronaviru od března. Počet mrtvých narostl jen o 415. Nejnižší za pět dní byl i počet nově nakažených, pozitivních testů bylo od pátku 2357.

sot, mim, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme