Případů koronaviru v Evropě přibývá. V Německu a ve Francii se jejich počet zdvojnásobil

  • Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce novým koronavirem. Další čtyři nakažené večer oznámila i spolková země Bádensko-Württembersko. Dva případy nákazy se vyskytly také v Hesensku a v Hamburku.
  • V celém Německu je dosud 46 potvrzených případů koronaviru. Ve Francii přibylo 20 nakažených.
  • První případy hlásí i Nizozemsko a Severní Irsko.
  • Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse dospěla epidemie nového typu koronaviru do rozhodujícího bodu. „Virus má pandemický potenciál,“ varoval před novináři. „Není doba pro obavy. Teď je čas podniknout kroky v zájmu zamezení infekce a záchranu životů.“

Aktualizováno Praha/Ženeva (Aktualizováno: 5:43 28. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místnost, kde se schází krizový štáb v německém okrese Heinsberg. V okrese je 20 potvrzených případů nákazy koronavirem

Místnost, kde se schází krizový štáb v německém okrese Heinsberg. V okrese je 20 potvrzených případů nákazy koronavirem | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

V Německu v tomto týdnu testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru nejdřív u manželského páru z Heinsbergu, přičemž žena pracovala jako vychovatelka ve školce.

Nebudeme testovat každého, kdo se vrátí z Itálie, řekl Vojtěch po jednání epidemiologické komise

Číst článek

Až do čtvrtečního rána bylo z celého Severního Porýní-Vestfálska hlášeno pět případů a stovky lidí v karanténě. Postižena byla opatřením zejména obec Gangelt v okrese Heinsberg, kde nakažený pár navštívil místní karneval. Všichni nově infikovaní jsou v domácí karanténě a nevyžadují nemocniční péči. Podle informací DPA je jenom v okrese Heinsberg v domácí karanténě odhadem tisícovka lidí.

Čtyři nové případy hlásí také Bádensko-Württembersko. Jsou mezi nimi i dvě ženy a jeden muž z okresu Breisgau-Hochschwarzwald, potažmo z města Freiburg, kteří se zúčastnili obchodního setkání v Mnichově. Podle Institutu Roberta Kocha patří mezi 13 osob, které přišly do kontaktu s nakaženým italským podnikatelem. Další potvrzený případ je z okresu Böblingen a souvisí s 25letým nakaženým z okresu Göppingen.

V Hamburku se nákaza novým koronavirem potvrdila u muže, který se nedávno vrátil z Itálie. Pacient je podle úřadů stabilní a v domácí izolaci. Další nakažený byl zaznamenán v Hesensku.

‚Máme před sebou krizi‘

Epidemie koronaviru ve Francii je nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však podle něj připravuje a musí se s ní vyrovnat, jak nejlépe bude umět, citovala slova hlavy státu agentura AFP.

Pražská pobočka Nestlé preventivně nařídila kvůli koronaviru některým zaměstnancům práci z domu

Číst článek

Ministr zdravotnictví Olivier Véran pak večer informoval o „výrazném nárůstu“ počtu nakažených v zemi. Infekce se prý prokázala u dalších 20 osob, čímž celkový počet případů stoupl na 38. Stále platí, že dva lidé s nemocí COVID-19 - Číňan a Francouz - ve Francii zemřeli.

Za nárůstem počtu registrovaných nakažených podle ministra Vérana stojí dohledání „kontaktních osob“. Z 20 nově ohlášených případů se většina týká departementu Oise, z něhož pocházel i 60letý muž, o jehož smrti média informovala ve středu. Tři osoby, u nichž byly testy pozitivní, působily ve zmíněné oblasti severně od Paříže na vojenské základně.

„Máme před sebou krizi, epidemii, která přichází. Budeme jí muset čelit, jak nejlépe budeme umět,“ řekl předtím prezident Macron po návštěvě pařížské nemocnice Pitié-Salpêtrière. Právě tam zemřel zmíněný středoškolský učitel z Oise.

Lékař Eric Caumes z oddělení infekčních a tropických nemocí, se kterým Macron hovořil, vysvětlil, že Francii čeká situace podobná té v Itálii. „Francouzské případy, obzvlášť pacient, který včera zemřel v (nemocnici) Pitié, a případ, který je hospitalizován v Amiensu, nemají vazbu na Čínu. To znamená, že virus už koluje mezi námi,“ vysvětlil Caumes.

Čas jednat

Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse dospěla epidemie nového typu koronaviru do rozhodujícího bodu.

„Virus má pandemický potenciál,“ varoval ve čtvrtek před novináři. „Není doba pro obavy. Teď je čas podniknout kroky v zájmu zamezení infekce a záchranu životů,“ prohlásil a vyzval země světa, aby zdvojnásobily své úsilí o účinné zamezení šíření viru.

Představitelé WHO podle agentury Reuters rovněž uvedli, že úzce spolupracují s organizátory letošní letní olympiády v Tokiu. Nedomnívají se přitom, že bude brzy přijato jakékoli rozhodnutí ohledně uskutečnění her v plánovaném termínu od 24. července do 9. srpna.

luk, hag, miz, ban, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme