Kyjev chce další mírový summit do konce roku. Minulý označila Moskva za takřka irelevantní

Ukrajina by si přála, aby se další mírový summit konal ještě letos, hostit by ho mohla jedna se zemí takzvaného globálního jihu, některé z nich to Kyjevu již nabídly. Agentuře Reuters to sdělil poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihor Žovkva.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Summitu ve Švýcarsku se minulý týden zúčastnilo více než 90 zemí, ovšem nikoli Rusko, které na Ukrajinu už 28 měsíců útočí a které ani nebylo pozváno. Účast odmítly Brazílie, Čína, Indie či Saúdská Arábie. Moskva závěry víkendového summitu označila za takřka irelevantní.

Když bude Rusko chtít, může se zúčastnit summitu o míru příště, říká náměstek po jednání ve Švýcarsku

Číst článek

Příštího summitu by se podle Žovkvy mohlo Rusko zúčastnit za předpokladu, že „bude připravené zvážit ukrajinské návrhy řešení (konfliktu) a nebude předkládat ultimáta“.

Ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc řekl, že Rusko by ukončilo válku na Ukrajině, pokud by se Kyjev vzdal ambice připojit se k Severoatlantické alianci (NATO). Kreml rovněž chce, aby ukrajinské jednotky opustily čtyři území na východě země, které nyní invazní vojska částečně okupují. Ukrajina požadavky odmítla – jejich přijetí by se podle ní rovnalo kapitulaci.

Řada státníků, kteří se summitu ve Švýcarsku zúčastnili, podotkli, že trvalého ukončení konfliktu nelze dosáhnout bez Ruska. Více než osmdesát zemí vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. Delegace zároveň vyzvaly k návratu ukrajinských dětí deportovaných Ruskem.

„Máme několik zemí, které nabízejí hostitelství (příštího summitu o míru) a mohu s velkou pravděpodobností říct, že by se (další summit) mohl konat v jedné ze zemí globálního jihu,“ uvedl Zelenského poradce bez dalších podrobností.

Za aktivní podporu, kterou vyjádřil švýcarskému jednání, v pátek Zelenskyj telefonicky poděkoval polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Ukrajinský prezident to oznámil v příspěvku na síti X. „Hovořili jsme o výsledcích summitu a shodli jsme se, že budeme pracovat na tom, aby se k závěrečnému komuniké přidaly i další státy,“ poznamenal Zelenskyj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme