Moskva varovala Londýn před odvetou, pokud Kyjev použije britské zbraně na ruském území

Moskva podnikne odvetné údery na britské cíle na Ukrajině i mimo ni, pokud Kyjev použije britské zbraně k útoku na ruské území. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják z jednotky protiletadlové obrany na frontě

Ukrajinský voják z jednotky protiletadlové obrany na frontě | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Mluvčí ruské diplomacie se odkazovala na vyjádření britského ministra zahraničí Davida Camerona ze začátku tohoto měsíce při návštěvě Kyjeva. Šéf britské diplomacie uvedl, že Ukrajina má právo použít zbraně poskytnuté Londýnem k útokům na území Ruska a je na jejím rozhodnutí, zda tak učiní.

„Podobně Rusko útočí uvnitř Ukrajiny. Lze docela dobře pochopit, proč má Ukrajina potřebu zajistit svou obranu,“ uvedl ministr.

Rusové získali ‚klíč k Bachmutu‘. Vojáci postoupili u města na Donbase, píše ukrajinský web

Číst článek

Moskva na tuto poznámku už dříve reagovala s rozhořčením, mimo jiné mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil slova šéfa britské diplomacie za přímou eskalaci konfliktu. Cameronovo prohlášení Rusko také uvedlo jako jeden z důvodů, proč se tento měsíc rozhodlo uspořádat cvičení simulující odpálení taktických jaderných raket.

Válku na Ukrajině před více než dvěma roky zahájilo Rusko, které do sousední země na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vyslalo svá vojska. Rozpoutalo tak největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

Ukrajina, kterou v boji proti invazní armádě podporuje Západ, naléhá na své spojence, aby jí dodávali zbraně delšího doletu. Její partneři ale váhají s poskytnutím zbraní, které by mohly být potenciálně použity k úderu na ruské území.

Spojené státy v dubnu potvrdily, že na Ukrajinu poslaly balistické střely ATACMS. Ukrajina se ovšem podle Washingtonu zavázala, že je použije jen na cíle na svém území, které okupují Rusové, a nikoliv na území Ruské federace.

tkz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme