Nejméně pět ruských regionů zrušilo přehlídky 9. května. Obávají se ukrajinského útoku

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství, kterým si země 9. května připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem. Děje se tak kvůli hrozbě útoků z Ukrajiny, proti které Rusko vede už více než dva roky válku, upozornil server The Moscow Times.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják dohlíží na přehlídku

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, úřady zrušily všechny hromadné akce, s výjimkou položení věnce k věčnému ohni, uvedl gubernátor Roman Starovojt.

„Vzpomínkové akce na počest Dne vítězství uspořádáme v přímém přenosu na internetu. Navrhneme obyvatelům oblasti, aby portréty svých příbuzných, kteří se zúčastnili války, vyvěsili v oknech domů a aut,“ oznámil.

Místo zbraňové velmoci Potěmkinova vesnice. Putin odmítá kompromisy, všímá si Pazderka

Číst článek

Příslušníci policie a dalších bezpečnostních složek budou podle gubernátora ve zvýšené pohotovosti už od konce dubna. Současně vybídl obyvatele k maximální ostražitosti a k uposlechnutí pokynů úřadů v případě, že vyhlásí poplach varující před nebezpečím raketového ostřelování či náletu dronů.

Kvůli pravidelnému ostřelování se akcí v ulicích zřekl i další pohraniční region, Bělgorodská oblast. Portréty příbuzných, kteří bojovali ve válce, mají obyvatelé oblasti vystavit na sociálních sítích.

Zmíněné portréty předků, válečných veteránů Rusové v dřívějších letech brali do průvodů, které následovaly po vojenské přehlídce.

Omezit oslavy Dne vítězství se rozhodli také v Brjanské oblasti „v souvislosti s vysokou mírou teroristického nebezpečí“. Region se bude muset obejít bez přehlídky i ohňostroje.

Obava o flotilu

Zdržet se velkých oslav mají také v Pskovské oblasti. „Přijali jsme rozhodnutí, že je účelné se letos zřeknout nejmasovějších akcí, zejména přehlídky,“ oznámil gubernátor Michail Vedernikov. Bez přehlídky se obejdou rovněž v Rjazani, dodal portál.

Místo piety ukazování svalů: Putin militarizoval oslavy 9. května, zneužívá svátek ke své agendě

Číst článek

V Sevastopolu na anektovaném ukrajinském poloostrově Krymu se podle listu Komsomolskaja pravda má přehlídka konat, ale bez námořní části. Té tradičně velel velitel Černomořské flotily. Ale vzhledem k útokům ukrajinských dronů a střel dospěly úřady k názoru, že takový podnik by nebyl bezpečný.

Od začátku války přišla Černomořská flotila o vlajkovou loď, pět velkých výsadkových lodí a celkově ztratila asi třetinu své bojové síly, dodal portál. Loni se velkého slavení Dne vítězství, který v Rusku patří k hlavním svátkům, zřeklo celkem 23 regionů, připomněly The Moscow Times.

Rusko si připomíná porážku nacistického Německa o den později než Evropa, protože v okamžiku podepsání německé kapitulace bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme