Nepotřebujeme nadiktovaný mír. Putin své plány o příměří nemyslí vážně, míní Scholz

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl v sobotu německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly. Kreml v sobotu podle agentury Reuters reakce Západu na Putinův návrh označil za nekonstruktivní.

Sledovali jsme online Berlín/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý kancléř Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni vědí, že tento návrh nebyl myšlen vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku,“ uvedl Scholz v narážce na summit, který v sobotu v alpské zemi začíná. Rusko se ho nezúčastní a podle Scholze od něj chce odvést pozornost. Navíc se Putin snaží „zamlžit a zastřít skutečnost, že on je tím, kdo brutální válku rozpoutal a nadále v ní pokračuje“.

Začíná dvoudenní summit s cílem dohodnout první kroky k míru na Ukrajině

Číst článek

„Nepotřebujeme nadiktovaný mír, ale čestný a spravedlivý mír, který bude brát v potaz celistvost a suverenitu Ukrajiny,“ poznamenal také šéf německé vlády.

Putin v pátek prohlásil, že Moskva je připravena jednat o míru, když Kyjev splní několik podmínek. Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy ukrajinské regiony, které Rusko částečně okupuje poté, co v roce 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu.

Ukrajina by se navíc podle představ šéfa Kremlu měla zavázat, že nevstoupí do NATO.

Kyjev to jednoznačně odmítl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinova slova za ultimátum a prohlásil, že ruský prezident postupuje jako někdejší nacistický vůdce Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je zisk i dalších ukrajinských regionů.

Ukrajina požaduje stažení ruských vojáků ze všech okupovaných území a také z anektovaného Krymu, jehož se Rusko zmocnilo v roce 2014.

Kriticky na Putinův návrh reagovaly i další země. „Je toho hodně, obrovské množství – oficiální reakce, oficiální prohlášení. Nekonstruktivního charakteru,“ komentoval to v sobotu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme