Neuznávejte Putina prezidentem, žádá Ukrajina. Vládce Kremlu začne už pátý mandát

Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý po slavnostní inauguraci ujme dalšího mandátu. Ukrajina, proti které Rusko vede válku, vyzvala svobodný svět, aby legitimitu ruského prezidenta neuznal.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení připomnělo, že Rusko svévolně organizovalo prezidentské volby i na dočasně okupovaných územích Ukrajiny s vědomou účastí milionů ukrajinských občanů.

Rusko podniklo rozsáhlý dronový útok na Sumy na severu Ukrajiny. O mrtvých nejsou zprávy

Číst článek

Ministerstvo to označilo za brutální porušení všeobecně uznávaných norem a principů mezinárodního práva. Demokratické země by se podle Kyjeva měly postavit organizované destrukci práva a demokratických hodnot, o kterou se Putin snaží.

Pro Putina to bude popáté, co složí prezidentskou přísahu. Poprvé tak učinil v roce 2000, následně v roce 2004. S ohledem na ústavu se poté nemohl ucházet o třetí mandát v řadě, stanul proto v čele vlády, než se v roce 2012 opět stal prezidentem. Znovuzvolen byl i v roce 2018.

V lednu 2021 pak Putin podepsal zákon, který mu umožňuje ještě dvakrát kandidovat na post hlavy státu a prezidentem tak může být až do roku 2036, kdy by mu bylo 83 let a měl by za sebou 36 let vládnutí. Tím by překonal i komunistického diktátora Josifa Stalina, který byl u moci v letech 1927–1953, tedy 26 let.

Martin Dorazín, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme