Od začátku roku sestřelila Ukrajina 86 procent dronů Šahéd. Bylo jich 1953, tvrdí Kyjev

Rusko od začátku roku vyslalo proti Ukrajině 2277 útočných dronů Šáhed íránské konstrukce, ukrajinská protivzdušná obrana dokázala zničit přibližně 86 procent z nich, konkrétně 1953, uvedl v úterý na sociální síti velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják z mobilní jednotky protiletadlové obrany stojí u protiletadlového kanónu ZU-23-2 a čeká na ruské bezpilotní letouny kamikadze uprostřed ruského útoku na Ukrajinu v Chersonské oblasti

Skupiny, čítající tisíce vojáků, skoro každou noc vyjíždějí na palebná stanoviště a sestřelují ruské bezpilotní letouny za pomoci všech zbraní, které mají k dispozici (ilustrační foto) | Foto: Ivan Antypenko | Zdroj: Reuters

Vysokého procenta sestřelených dronů, které útočí přímo na cíl, se podle velitele ukrajinského letectva Mykola Oleščuka podařilo dosáhnout díky zvyšování bojových možností mobilních palebných skupin.

Zelenskyj odvolal ukrajinského velitele. ‚Zabil víc našich vojáků než ruští generálové,‘ tvrdí kritici

Číst článek

Tyto skupiny, čítající tisíce vojáků, skoro každou noc vyjíždějí na palebná stanoviště a sestřelují ruské bezpilotní letouny za pomoci všech zbraní, které mají k dispozici. Podle velitele jde o ruční střelné zbraně, protiletadlové zbraně i přenosné protiletadlové střely krátkého dosahu.

K výsledku přispívá skutečnost, že skupiny, které původně vznikly jako improvizace po ruské invazi, jsou vybaveny přístroji pro noční vidění, termokamerami, laserovými zaměřovači, světlomety, počítačovými programy a terénními vozy, uvedl Oleščuk.

„Více než 80 procent sestřelených šáhedů mají na kontě mobilní palebné skupiny,“ zdůraznil generál Oleščuk a dodal, že obstarat vybavení mobilních skupin pomáhají i dobročinné nadace, místní komunity, dobrovolníci a aktivisté, Ukrajinci a světové společenství.

„Válka se dostává pokaždé na novou technologickou úroveň, stále větší význam mají bezpilotní letouny různých typů a zavádí se umělá inteligence. Vylepšují se také mobilní palebné skupiny. S velkou pravděpodobností se v jejich složení objeví operátoři zařízení, které zneškodňuje drony, a další moderní zbraně včetně bojových laserů,“ předpověděl generál.

edr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme