Opět stoupl počet obětí po ruském útoku na hypermarket v Charkově. Je jich 16, informují úřady

Po ruském útoku na hypermarket v Charkově opět stoupl počet obětí | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

Bilance sobotního ruského vzdušného útoku naváděnými leteckými pumami na hypermarket se stavebními potřebami na okraji Charkova vzrostla na 16 mrtvých, dalších 43 lidí je zraněných. Na platformě Telegram to uvedl šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Dříve informoval o 14 zabitých. Jiný sobotní útok na obytnou budovu v centru druhého největšího ukrajinského města si vyžádal 25 raněných.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 16:33 26. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové i přes zásah hypermarketu pokračují v ostřelování Charkovské oblasti, poznamenal v neděli server Meduza a upozornil na hlášenou oběť z obce Bohuslavka v Izjumském okrese. „Zemřela dvaasedmdesátiletá žena, dva civilisté byli zraněni, včetně devítiletého chlapce,“ šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov v neděli odpoledne.

V Charkově mezitím pokračuje pátrání po lidech pohřešovaných po ruském útoku na hypermarket, napsal server Ukrajinska pravda. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko v neděli ráno na Telegramu uváděl, že 16 lidí je po útoku nezvěstných. Pohřešovaní jsou pracovníci hypermarketu i jeho zákazníci.

Na úřady se v sobotu večer podle Ukrajinské pravdy obrátila například dvacetiletá žena s tím, že v den tragédie byla v hypermarketu nakupovat celá její rodina. Žena se příbuzným včetně matky a dvanáctileté sestry poté nemohla dovolat. Otec je s otřesem mozku v nemocnici.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v hypermarketu se stavebními potřebami mohlo být v době útoku přes 200 lidí.

Rusko leteckými bombami zasáhlo hypermarket v Charkově, uvnitř bylo na 200 lidí

Číst článek

Starosta Charkova Ihor Terechov informoval, že v hobbymarketu bylo v době úderu zhruba 120 lidí a označil útok za "jasný terorismus". Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko na platformě Telegram doplnil, že 16 lidí je po útoku nadále nezvěstných.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem.

Jeden člověk zahynul také ve vesnici Zalizne při nejnovějším útoku na východoukrajinskou Doněckou oblast. Dalších pět lidí bylo zraněno v dalších obcích oblasti, uvedl v neděli šéf oblastní správy Vadym Filaškin. Podle něj Rusko v sobotu provedlo deset útoků na Doněckou oblast, přičemž zničilo nebo poškodilo deset domů a jeden bytový dům.

Město Cherson na jihu Ukrajiny a dalších 12 obcí v Chersonské oblasti byly terči ruských útoků v noci na neděli. Zraněni při nich byli čtyři lidé, doplnil šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme