Průběžné výsledky nebudou, oznámila polská volební komise. Podle odhadů těsně vyhrál Duda

Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku je minulostí. Volební místnosti se uzavřely úderem 21. hodiny a začalo sčítání. Podle zpřesněných odhadů vyhrál se ziskem 51 % hlasů dosavadní prezident Andrzej Duda. Jeho soupeři Rafalu Trzaskowskému exit poll přiřkl zisk 49 % hlasů. Agentura Ipsos, která pro polská média výsledky sondáže poskytla, však sama uvádí, že rozdíl je v rámci statistické chyby.

sledovali jsme online Praha/Varšava (Aktualizováno: 2:22 13. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní volební komise zrušila průběžné tiskové konference. O druhém kole prezidentských voleb tak nebude zveřejňovat průběžná čísla a publikuje až definitivní a sečtené výsledky. Sčítat by se pravděpodobně mělo až do úterý.

Samotnému hlasování předcházela vyhrocená kampaň, jakou Polsko podle expertů dosud nezažilo. Oba kandidáti se dokonce ani neutkali ve společné předvolební debatě. 

„Podle mého názoru mají tyto volby zcela zásadní význam. Protože každý z těch dvou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, představuje zcela odlišnou vizi Polska a jeho rozvoje,“ řekl Radiožurnálu šéf Ústavu filosofie a sociologie Polské akademie věd Andrzej Rychard.

První kolo

Duda v prvním kole prezidentských voleb 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů, takže hlas mu dalo 5,9 milionu voličů.

Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což bylo v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Jakub Grim, Pavel Novák, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme