Prezidentkou Slovenska bude Zuzana Čaputová. ‚Slušnost v politice není naše slabost,‘ řekla

Slovensko se v polovině června stane členem poměrně exkluzivního klubu zemí, v jejichž čele stojí žena. Tamní prezidentské volby vyhrála advokátka Zuzana Čaputová, která s výrazným náskokem porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Server iROZHLAS.cz dění na Slovensku sledoval v online reportáži.

Praha/Bratislava (Aktualizováno: 1:48 31. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební den tentokrát proběhl bez zádrhelů, a tak se volební místnosti po celé zemi zavřely úderem 22. hodiny.

‚Ďakujem, köszönöm, dakuju šumni, děkuji, paľikerav.‘ Přečtěte si vítězný projev Čaputové

Číst článek

Jasno o výsledku bylo během necelých dvou hodin - Maroš Šefčovič uznal porážku nedlouho před sobotní půlnocí.

„Právě jsem telefonoval s paní Zuzanou Čaputovou a blahopřál jsem jí ke zvolení prezidentkou Slovenské republiky. Řekl jsem jí, že má před sebou velkou zodpovědnost,“ řekl novinářům s tím, že budoucí prezidentce posílá kytici.

Nedlouho po něm vystoupila i Zuzana Čaputová. „Přijímám toto rozhodnutí s velkou pokorou a s uvědoměním si velké zodpovědnosti. Slibuji, že budu s vámi. Budu i s těmi, jejichž důvěru jsem si zatím nezískala,“ prohlásila v projevu budoucí prezidentka.

„Slovensko si říká o změnu, o to, že se dá jít do voleb s pokorou, slušností, bez osočování. Mysleli jsme si, že slušnost v politice je naše slabost,“ řekla také.

Čaputová opanovala už první kolo prezidentských voleb před dvěma týdny, když jí hlas dalo 40,57 procenta voličů. Šefčovič postoupil z druhého místa, ovšem s velkým odstupem. Hlas mu dalo 18,66 procenta voličů.

miz, haf, pj, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme