Ruské drony a naváděné střely útočily na Ukrajinu, poškodily energetickou infrastrukturu

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 14 ze 17 dronů, kterými Rusko zaútočilo v noci na středu na jih země. Ruské síly odpálily také několik střel, z nichž se Ukrajině podařilo dvě sestřelit, uvedl na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, kterého citovala agentura Reuters. Ukrajinské úřady hlásí dva raněné v Oděské oblasti a poškození energetiky na jihu země.

Kyjev (Aktualizováno: 10:15 10. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják s dronem

Ruské drony a naváděné střely útočily na Ukrajinu (ilustrační foto) | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Rusko na Ukrajinu vyslalo také dvě střely s plochou dráhou letu Iskander-K a balistickou raketu Iskander-M; co se s těmito zbraněmi stalo, Oleščuk neupřesnil. Jižní velení ukrajinských ozbrojených sil na telegramu uvedlo, že 12 dronů bylo sestřeleno nad Mykolajivskou oblastí a dva nad Oděsou. Už v úterý večer se podle Oleščuka podařilo sestřelit dvě řízené letecké střely Ch-59, vypálené na Oděsu.

V areálu Záporožské elektrárny explodoval dron. Ruská okupační správa viní z útoku Ukrajinu

Číst článek

Ruský útok si vyžádal dva zraněné z řad pracovníků dopravního podniku v Oděské oblasti, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní a oblastní úřady. V samé Oděse ruský útok podle starosty Hennadije Truchanova poškodil energetickou infrastrukturu, soukromý dům a několik aut. Útok se odehrál na výročí osvobození města od nacistických okupantů, připomněl Truchanov i šéf oblastní správy Oleh Kiper.

Útok poškodil energetickou infrastrukturu v Mykolajivské oblasti, kde na několik hodin byla přerušena dodávka elektřiny. Hašení požáru v energetickém objektu, který způsobil ruský útok, dosud pokračuje.

Další požár způsobily trosky sestřeleného dronu v rekreačním zařízení u města Očakiv, který byl mezitím uhašen. Nálety a následné dělostřelecké ostřelování se obešlo bez raněných, uvedl šéf oblastní správy Vitalij Kim na sociální síti Telegram.

Jak ve středu informovala ukrajinská agentura Ukrinform, celkové ruské bojové ztráty na Ukrajině od začátku války 24. února 2022 do dnešního dne překročily 450 000 vojáků včetně 830 zabitých nebo zraněných při bojích za posledních 24 hodin. Podobné informace není v podmínkách bojů možné ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva své aktuální ztráty neuvádí.

Krom toho ukrajinské síly tvrdí, že zničily 7132 nepřátelských tanků, 13 667 obrněných bojových vozidel, 11 404 dělostřeleckých systémů, 1040 raketometů, 753 protiletadlových bojových systémů, 347 bojových letadel, 325 vrtulníků, 9070 dronů, 2067 střel s plochou dráhou letu, 26 lodí a jednu ponorku, uvedl Ukrinform.

Mluvčí ukrajinského vojenského námořnictva ohlásil, že na anektovaném Krymu se podařilo zničit ruský vrtulník Ka-27. „Něco hledal – a našel,“ ironicky poznamenal mluvčí Dmytro Pletenčuk na facebooku. Podrobnosti o tom, jak se vrtulník podařilo zničit na okupovaném poloostrově, neprozradil.

Ruským jednotkám se podle neoficiálních zdrojů z obou stran podařilo obsadit vesnici Pervomajsk u Doněcka, uvedla ruská redakce BBC. Tyto zprávy podle serveru Meduza nekomentovalo ani ruské ministerstvo obrany, ani ukrajinský generální štáb.

„Nepřítel dokázal prolomit obranu střeleckého praporu 59. brigády a úplně obsadit Pervomajsk, o který se bojovalo od srpna 2022,“ uvedl ukrajinský zpravodajský projekt DeepState, blízký ukrajinské armádě, podle kterého citelné ztráty utrpěly obě strany. Ves leží asi deset kilometrů jihozápadně od Avdijivky, kterou ruské jednotky po úporných bojích dobyly v únoru. Před válkou ve vsi žilo asi 2000 lidí, dodala Meduza.

tkz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme