Ruské ostřelování zabilo dva lidi a narušilo fungování ukrajinských zbrojovek

Při ruských vzdušných úderech a ostřelování Ukrajiny zahynuli v noci dva lidé: jeden ve Lvovské a další v Charkovské oblasti. Uvedli to ukrajinští činitelé na platformě Telegram. Ukrajinské letectvo hlásí sestřelení 18 z 27 ruských střel a útočných dronů.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dronový útok (ilustrační foto)

Dronový útok (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho oznámila, že cílem ruského útoku byla energetická zařízení včetně elektrických rozvoden na jihu země. Moskva podle ruských agentur prohlásila, že její armáda podnikla rozsáhlý úder na energetickou infrastrukturu, plynárenský průmysl a narušila fungování zbrojních podniků na Ukrajině.

Ruské útoky poškodily pět z šesti elektráren největší ukrajinské soukromé energetické firmy

Číst článek

Šéf správy západoukrajinské Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj informoval o zabitém muži při úderu ruských střel na stejné zařízení kritické infrastruktury, které se stalo cílem Rusů už minulou neděli a v pátek. O jaký objekt se jedná, neupřesnil. Poškozena je podle jeho slov administrativní budova.

Šéf východoukrajinské Charkovské oblasti Oleh Syněhubov informoval o sérii ostřelování regionu a uvedl, že při ruském útoku zemřel v obci Borova devatenáctiletý muž a další sedmadvacetiletý civilista byl zraněn.

Podle společnosti Ukrenerho byly kvůli útokům na čas přerušeny dodávky elektrické energie v jihoukrajinské Oděse a jejím okolí, kde se podle ruskojazyčného webu stanice BBC kvůli nedostatku elektřiny dočasně zastavily tramvaje a trolejbusy. Nahradily je autobusy.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 14 střelami s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555, balistickou střelou Iskander-M, řízenou střelou Ch-59 a 11 útočnými drony Šáhed, oznámilo ráno ukrajinské letectvo, které zároveň ohlásilo sestřelení devíti střel Ch-101/Ch-555 a devíti bezpilotních letounů. Kam dopadly nezlikvidované střely, vzdušné síly nesdělily.

‚Proč tolik smrti a ničení?‘ Papež v poselství Urbi et orbi vyzval k příměří v konfliktech

Číst článek

Moskva později informovala o útoku na Ukrajinu pomocí zbraní dlouhého dosahu. „V důsledku úderu byl narušen provoz podniků obranného průmyslu zabývajících se výrobou a opravami zbraní, vojenské techniky a munice,“ uvedlo později ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů.

Resort - stejně jako v minulosti - prohlásil, že „všechny cíle úderu byly splněny a určené objekty zasaženy.“

Ještě před tím ruské ministerstvo obrany podle serveru Meduza uvedlo, že nad Belgorodskou oblastí ráno protivzdušná obrana zničila deset střel raketometu Vampire české výroby. Z útoku obvinila Kyjev.

Podle gubernátora Belgorodské oblasti byla zraněna jedna civilistka, která utrpěla popáleniny při požáru, jenž vypukl v domě po ostřelování. To si podle úřadů vyžádalo mimo jiné škody na budovách a autech v oblastní metropoli Belgorodu a dalších obcích.

Podobná prohlášení stran nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Matylda Hofschnaidrová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme