Putin obhájil mandát. Hlas mu podle volební komise dalo přes 76 % lidí

  • Poslední volební místnosti v Rusku se uzavřely v 19.00 středoevropského času.
  • Podle ústřední volební komise je sečteno 99 % okrsků a jednoznačně se ziskem přes 76 % vede současný šéf Kremlu Vladimir Putin.
  • Prezidenta vybíralo 107 milionů oprávněných voličů v Rusku i zahraničí. V řadě měst podle opozice docházelo k volebním podvodům a falšování.

Praha/Moskva (Aktualizováno: 4:25 19. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin tak podle neoficiálních výsledků obhájil mandát už v prvním kole.

Po sečtení 99 procent okrsků získal podle údajů ústřední volební komise 76,65 % hlasů. Druhý je se ziskem 11,81 % kandidát Komunistické strany Pavel Grudinin. Třetí pak Vladimir Žirinovskij, jemuž dalo hlas 5,67 % Rusů.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Svátek s muzikou

Prezidentské volby v Rusku jsou vždy svátkem s muzikou, levnými pirožky nebo pohankovou kaší.

Jako první z osmi kandidátů už ráno odvolil prezident Vladimír Putin. Řekl, že nad volbou se dvakrát nerozmýšlel, protože svůj program považuje za správný a dodal, že za úspěch bude považovat jakýkoli počet odevzdaných hlasů, který mu umožní plnit povinnosti hlavy státu.

Putina volila i důchodkyně paní Marina. „Líbí se mi, jaký je to prezident! Vidím změny v našem státě a konkrétně v Moskvě. Ulice jsou čisté a je tu pořádek. Jsou to změny k lepšímu,“ řekla zpravodaji Radiožurnálu.

První výsledky volebního klání by měly být známé už v průběhu nedělního večera.

Chleba za pár korun

Volby provázela i řada speciálních akcí, které měly zajistit, že do volebních místností přijde co nejvíce voličů. Před místnostmi tak například stály trhy, kde na návštěvníky čekalo levné jídlo, hudba a pro nejmenší hry.

Moskevská radnice ohlásila na víkend festival jídla. Na trhu pak lidé koupili chleba v přepočtu za necelé dvě koruny a vajíčka za 70 haléřů.

V okolních školách zase lékaři obyvatelům preventivně měřili krevní tlak a vyšetřovali srdce – a to zcela bezplatně. Na letišti vyrobí každému volební průkaz na počkání a z výhod se těší také žáci. Za hlas rodičů ve volbách slibovali učitelé na pondělí prázdniny. Samotní studenti, kteří volili poprvé, pak dostali zdarma vstupenky na popové koncerty.

U uren se pak objevili také voliči v netradičních oděvech: v převleku za mezikontinentální balistickou raketu, medvěda, v dresu se psem nebo převlečení za rytíře. 

Kvůli napadení novináře, který v jedné z volebních místností v Machačkale pozoroval průběh voleb, se dagestánská volební komise hodlá obrátit na ruské ministerstvo vnitra, informuje RIA Novosti. Incident se odehrál na pozemku základní školy č. 39 v Machačkale. 

Anexe, povstání, demonstrace

Nedělní hlasování se odehrávalo během vyhroceného sporu se Západem, vyvolaného otravou dvojího tajného agenta údajně sovětským jedem v jihoanglickém Salisbury.

Brutální kauza - korespondující se špionážní minulostí samotného Putina - dominovala v posledních dnech před volbami zpravodajství ruských médií, volební preference dlouholetého ruského vůdce ale výrazně nepoznamenala.

Putinova popularita, která se trvale pohybuje kolem 80 procent, se opírá právě o ty události, které na Západě vyvolaly největší odpor. Krymská anexe, donbaské povstání, syrské tažení, demonstrace exotických zbraní a údajný kybernetický útok proti americkým prezidentským volbám posílily obavy západních metropolí z recidivy studené války.

V Rusku ale přesvědčily voliče o tom, že Putin je jediný politik schopný globálně hájit ruské zájmy.

kro, tof, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme