Putin obhájil mandát. Hlas mu podle volební komise dalo přes 76 % lidí

  • Poslední volební místnosti v Rusku se uzavřely v 19.00 středoevropského času.
  • Podle ústřední volební komise je sečteno 99 % okrsků a jednoznačně se ziskem přes 76 % vede současný šéf Kremlu Vladimir Putin.
  • Prezidenta vybíralo 107 milionů oprávněných voličů v Rusku i zahraničí. V řadě měst podle opozice docházelo k volebním podvodům a falšování.

Praha/Moskva (Aktualizováno: 4:25 19. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin tak podle neoficiálních výsledků obhájil mandát už v prvním kole.

Po sečtení 99 procent okrsků získal podle údajů ústřední volební komise 76,65 % hlasů. Druhý je se ziskem 11,81 % kandidát Komunistické strany Pavel Grudinin. Třetí pak Vladimir Žirinovskij, jemuž dalo hlas 5,67 % Rusů.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Svátek s muzikou

Prezidentské volby v Rusku jsou vždy svátkem s muzikou, levnými pirožky nebo pohankovou kaší.

Jako první z osmi kandidátů už ráno odvolil prezident Vladimír Putin. Řekl, že nad volbou se dvakrát nerozmýšlel, protože svůj program považuje za správný a dodal, že za úspěch bude považovat jakýkoli počet odevzdaných hlasů, který mu umožní plnit povinnosti hlavy státu.

Putina volila i důchodkyně paní Marina. „Líbí se mi, jaký je to prezident! Vidím změny v našem státě a konkrétně v Moskvě. Ulice jsou čisté a je tu pořádek. Jsou to změny k lepšímu,“ řekla zpravodaji Radiožurnálu.

První výsledky volebního klání by měly být známé už v průběhu nedělního večera.

Chleba za pár korun

Volby provázela i řada speciálních akcí, které měly zajistit, že do volebních místností přijde co nejvíce voličů. Před místnostmi tak například stály trhy, kde na návštěvníky čekalo levné jídlo, hudba a pro nejmenší hry.

Moskevská radnice ohlásila na víkend festival jídla. Na trhu pak lidé koupili chleba v přepočtu za necelé dvě koruny a vajíčka za 70 haléřů.

V okolních školách zase lékaři obyvatelům preventivně měřili krevní tlak a vyšetřovali srdce – a to zcela bezplatně. Na letišti vyrobí každému volební průkaz na počkání a z výhod se těší také žáci. Za hlas rodičů ve volbách slibovali učitelé na pondělí prázdniny. Samotní studenti, kteří volili poprvé, pak dostali zdarma vstupenky na popové koncerty.

U uren se pak objevili také voliči v netradičních oděvech: v převleku za mezikontinentální balistickou raketu, medvěda, v dresu se psem nebo převlečení za rytíře. 

Kvůli napadení novináře, který v jedné z volebních místností v Machačkale pozoroval průběh voleb, se dagestánská volební komise hodlá obrátit na ruské ministerstvo vnitra, informuje RIA Novosti. Incident se odehrál na pozemku základní školy č. 39 v Machačkale. 

Anexe, povstání, demonstrace

Nedělní hlasování se odehrávalo během vyhroceného sporu se Západem, vyvolaného otravou dvojího tajného agenta údajně sovětským jedem v jihoanglickém Salisbury.

Brutální kauza - korespondující se špionážní minulostí samotného Putina - dominovala v posledních dnech před volbami zpravodajství ruských médií, volební preference dlouholetého ruského vůdce ale výrazně nepoznamenala.

Putinova popularita, která se trvale pohybuje kolem 80 procent, se opírá právě o ty události, které na Západě vyvolaly největší odpor. Krymská anexe, donbaské povstání, syrské tažení, demonstrace exotických zbraní a údajný kybernetický útok proti americkým prezidentským volbám posílily obavy západních metropolí z recidivy studené války.

V Rusku ale přesvědčily voliče o tom, že Putin je jediný politik schopný globálně hájit ruské zájmy.

kro, tof, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme