Rusko chce dobýt Charkov. Útoky mohou být začátkem nové ofenzivy, řekl Zelenskyj

Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (archivní foto)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (archivní foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Nacházíme se v absurdní situaci, kdy má Západ strach, že Rusko válku prohraje. A nechce, aby ji prohrála Ukrajina. Protože konečné vítězství Ukrajiny povede k porážce Ruska. A konečné vítězství Ruska povede k porážce Ukrajiny,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru, který AFP začala zveřejňovat v noci na sobotu.

Rusko chce u Charkova vytvořit nárazníkové pásmo, časem může město dobýt, soudí analytik Smetana

Číst článek

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území.

„Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Ukrajina má podle prezidenta oproti potřebě jen čtvrtinu prostředků protivzdušné obrany. Země by podle něj rovněž potřebovala 120 až 130 letounů F-16, aby ve vzduchu dosáhla rovnosti s Ruskem.

Zelenskyj vyjádřil přesvědčení, že Rusko chce zaútočit na druhé největší ukrajinské město Charkov. Útoky z posledních dní v Charkovské oblasti podle Zelenského mohou být první vlnou očekávané ruské ofenzivy.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek během návštěvy Číny uvedl, že ruští vojáci postupují podle plánu a s dobytím Charkova se zatím nepočítá. Cílem je podle jeho tvrzení vytvořit nárazníkovou zónu.

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Zelenskyj podepsal zákon umožňující mobilizaci vězňů. Do války je dosud posílalo jen Rusko

Číst článek

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10 000 až 20 000 vězňů.

„Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

Zelenskyj v rozhovoru rovněž vyjádřil přání, aby se Čína zúčastnila mírové konference o Ukrajině, kterou má v červnu hostit Švýcarsko, ovšem bez účasti Ruska. Světoví aktéři jako Čína mají podle Zelenského vliv na Rusko.

„A čím více takových zemí budeme mít na naší straně, na straně ukončení války, řekl bych, tím více s tím bude Rusko muset počítat,“ dodal ukrajinský prezident.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme