Rusko do války na Ukrajině nasadilo téměř 700 000 vojáků, tvrdí Putin

Rusko do války proti Ukrajině nasadilo téměř 700 000 vojáků, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin podle ruských médií. Loni v prosinci Putin hovořil o tom, že na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin loni v prosinci prohlásil, že na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků

Putin loni v prosinci prohlásil, že na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků | Foto: Sergey Pivovarov | Zdroj: Reuters

„V zóně speciální vojenské operace je skoro 700 000 lidí,“ řekl Putin podle státní agentury TASS při setkání v Solněčnogorsku u Moskvy s účastníky programu, pořádaného veterány ruské agrese vůči Ukrajině. Válku, kterou ruská vojska na Putinův rozkaz rozpoutala před více než dvěma lety, Moskva stále oficiálně nazývá „speciální vojenskou operací“.

Argentina se připojí k podpoře Ukrajiny. Je první zemí z Latinské Ameriky, která tak učinila

Číst článek

Putin loni v prosinci při své tiskové konferenci s ruskými novináři, spojené s odpověďmi na dotazy ruské veřejnosti, prohlásil, že na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků. Tvrdil také, že není zapotřebí druhá vlna mobilizace. Do armády se podle něj přihlásilo během roku přibližně 486 000 dobrovolníků.

„V bojové zóně je 617 000 lidí,“ řekl později prezident s poznámkou, že frontová linie měří přes dva tisíce kilometrů. O něco dříve ve svém vystoupení řekl, že na Ukrajině bojuje na 244 000 mobilizovaných Rusů, kolem 41 000 jich armáda propustila z různých důvodů, například kvůli „zdravotnímu stavu“.

Odhadovalo se, že v rámci mobilizaci, kterou na podzim 2022 vyhlásil Putin kvůli potřebě doplnit ztráty jednotek bojujících proti Ukrajině, bylo do ozbrojených sil povoláno 300 000 rezervistů. Další statisíce Rusů tehdy v obavě z povolávacího rozkazu uprchly do ciziny.

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko během války přišlo o více než 524 000 vojáků. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ani jedna strana konfliktu své ztráty nezveřejňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme