Ruský ministr obrany Bělousov v Pchjongjangu jednal s Kimem o Ukrajině

Ruský ministr obrany Andrej Bělousov se v pátek setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-Unem v Pchjongjangu. O setkání informovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA, podle níž severokorejský vůdce řekl ruskému ministru obrany, že použití zbraní dlouhého doletu Ukrajinou je důsledkem přímé vojenské intervence Spojených států a Západu, a že Moskva má právo podniknout kroky v sebeobraně.

Sledovali jsme online Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr obrany Andrej Bělousov je vítán severokorejským ministrem obrany No Kwang Cholem během ceremoniálu po příletu na mezinárodní letiště Pchjongjang Sunan v Severní Koreji

Ruský ministr obrany Andrej Bělousov je vítán severokorejským ministrem obrany No Kwang Cholem během ceremoniálu po příletu na mezinárodní letiště Pchjongjang Sunan v Severní Koreji | Foto: Russian Defence Ministry | Zdroj: Reuters

Kim při setkání s Bělousovem řekl, že „USA a Západ přiměly kyjevské úřady k útoku na ruské území vlastními údernými zbraněmi dlouhého doletu.“ Rusko by podle něj mělo podniknout kroky, aby „nepřátelské síly zaplatily vysokou cenu“, uvedla tisková agentura KCNA. Kim se zavázal rozšířit vazby s Ruskem ve všech oblastech včetně vojenských záležitostí. 

Zelenskyj jmenoval nového velitele pozemních sil. Dříve organizoval obranu u Charkova

Číst článek

O tom, zda Kim a Bělousov jednali o rozmístění severokorejských vojsk v Rusku, se ale zdroje z KLDR nezmiňují, píše Reuters.

Severní Korea podle Soulu a Západu poskytuje Rusku do války proti Ukrajině munici, rakety a naposledy i severokorejské vojáky.

Před dvěma dny byl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov na návštěvě Soulu a jihokorejský prezident Jun Sok-jol při setkání s ním vyzval ke společné odpovědi na nasazení tisíců severokorejských vojáků na straně Ruska v bojích na Ukrajině.

Prezident nezmínil, zda se jednalo o možných dodávkách zbraní ze Soulu do Kyjeva, napsala agentura AP. Většina obyvatel Jižní Koreje podle agentury Kjódó s takovými dodávkami nesouhlasí.

Ukrajina již dříve požádala Soul o zbraně a Soul uvedl, že by takovou pomoc mohl zvážit v závislosti na budoucích krocích Ruska a Severní Koreje.

Západní diplomat sdělil agentuře Reuters, že za zavřenými dveřmi se diskutuje o systémech vzdušné obrany určených k sestřelování letounů a střel, ale vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vneslo do rozhovorů nejistotu. Zvolený americký prezident, který se do Bílého domu vrátí 20. ledna, má výhrady k vojenské podpoře Ukrajiny čelící ruské invazi.

akp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme