Rusové chtějí ovládnout město Časiv Jar. Ukrajinští vojáci se ale ve městě ‚zakousli do země‘

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. V Rusku se obvykle právě 9. května pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945.

Časiv Jar / Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci, kteří usilují o vstup do 3. samostatné útočné brigády ukrajinských ozbrojených sil, se účastní základního vojenského výcviku v Kyjevské oblasti

Ukrajinští vojáci se ve městě Časiv Jar ‚zakousli do země‘ | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus. Město je také důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti, podotkl server BBC News v ruskojazyčném vydání.

Případné obsazení Časiv Jaru by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala dříve agentura AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

Také podle nedělního oznámení Syrského jde Rusům o vytvoření podmínek pro další postup směrem na Kramatorsk, stejně jako o získání přístupu ke kanálu Siverskyj Doněc-Donbas.

Situace na východní frontě se značně zhoršila. Rusko zesílilo ofenzivu, uvedl velitel Syrskyj

Číst článek

Ukrajinský odpor

Rusové ale zatím podle Syrského u města Časiv Jar narážejí na odpor ukrajinských vojáků, kteří se doslova „zakousli do země“. Syrskyj nicméně připustil, že jednotlivým skupinám ruských vojáků, kteří mají početní převahu, se podařilo dostat až do jedné ze čtvrtí na jihovýchodě města, než byli odraženi pomocí dronů a dělostřelectva.

„Hrozba je nadále aktuální vzhledem k tomu, že ruské velení dalo svým vojskům za úkol ovládnout Časiv Jar do 9. května,“ napsal Syrskyj.

Ukrajinští i západní představitelé dlouhodobě tvrdí, že Rusko si potrpí na symbolická data a že se také snaží o významnější úspěchy v bojích na Ukrajině před různými vojenskými oslavami nebo plánovanými vystoupeními prezidenta Vladimira Putina.

Na jaře 2022 například média s odvoláním na americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb psala, že se Rusko bude do 9. května snažit ovládnout oblast ukrajinského Donbasu.

Aktuální vývoj dění ruské agrese na Ukrajině sledujeme v online reportáži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme