Rusové využili speciální ‚klouzavé‘ bomby. Po útocích jsou v Charkově tři mrtví a přes 50 zraněných

Tři lidé zahynuli a přes 50 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na platformě Telegram to v pátek uvedl starosta města Ihor Terechov, podle něhož Rusové zasáhli obydlenou zástavbu. Informoval přitom o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.

Sledovali jsme online Charkov (Aktualizováno: 22:00 22. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Okupanti zaútočili na Charkov,“ uvedl Syněhubov v jednom ze svých příspěvků na Telegramu. „Zasáhli obytnou zástavbu pomocí KABů,“ napsal později s odkazem na řízené letecké pumy, které Rusové před časem začali používat při útocích zejména poblíž frontové linie.

‚Není to má druhá vlast, je to prostě má vlast.‘ Proti Rusku brání Ukrajinu i členové vietnamské komunity

Číst článek

Tyto bomby shazují bojová letadla z území kontrolovaného nebo okupovaného Ruskem, přičemž pumy ke svým cílům „kloužou“ vysokou rychlostí.

Charkov leží několik desítek kilometrů od hranic s Ruskem a terčem jeho vzdušných útoků je od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Rusové útočí na Charkovskou oblast a její metropoli pomocí dronů, různých typů střel včetně raket ze systémů protivzdušné obrany S-300 či S-400, které ruské síly používají také k ostřelování pozemních cílů, a v poslední době i s pomocí klouzavých leteckých bomb.

Ukrajinci sestřelili všechny ruské drony a dvanáct raket. Útočily na infrastrukturu, tvrdí letectvo

Číst článek

V prvních měsících invaze se Rusové Charkov pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a před časem obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu. Obsadilo přitom několik pohraničních vesnic.

Terechov nedávno agentuře Reuters řekl, že ukrajinská armáda zasáhla pozice pro odpalování raket v Rusku, čímž pomohla snížit počet ruských vzdušných úderů na Charkov. USA v květnu částečně zrušily zákaz používání amerických zbraní na ruském území, aby je Ukrajina mohla využívat při obraně v okolí Charkova.

Některá média pak na začátku června informovala, že Ukrajina poprvé zasáhla místo v sousední ruské Belgorodské oblasti, ze kterého Rusové zřejmě raketovými systémy ostřelovali Charkovskou oblast.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme