Separatistická republika Podněstří tvrdí, že její základnu zasáhl ukrajinský dron. Zničil vrtulník

Úřady moldavské separatistické republiky Podněstří v neděli uvedly, že tamní vojenskou základnu zasáhl dron z Ukrajiny a zničil zde vrtulník. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na místní a ruská média. Kyjev a Kišiněv označily incident za provokaci.

Sledovali jsme online Kišiněv (Aktualizováno: 21:16 17. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják s dronem

Ukrajinský voják s dronem | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Výbuch způsobil požár na území vojenské základny v Tiraspolu. Podle předběžných informací bylo zjištěno, že výbuch byl způsoben útokem dronu kamikadze,“ uvedlo ministerstvo státní bezpečnosti samozvané republiky s tím, že bezpilotní letoun vzlétl z ukrajinské Oděské oblasti.

Podněstří prosí Putina o pomoc. ‚Nemá jak napadnout Moldavsko, dokud se Ukrajina drží,‘ uklidňuje expert

Číst článek

Podněsterská televize zveřejnila na telegramu záběry z bezpečnostních kamer, na nichž je vidět zásah vojenského vrtulníku Mi-8, který následně vybuchl a vzplál. Incident si podle stanice nevyžádal žádné oběti.

Moldavský úřad pro reintegraci Podněstří podle agentury Reuters uvedl, že incident měl za cíl „zasít paniku v regionu“ a že vrtulník nebyl už několik let provozuschopný. „Moldavské úřady v kontaktu s ukrajinskou stranou nepotvrzují žádné útoky na Podněstří,“ dodal.

Server RBK-Ukrajina citoval z prohlášení mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrije Jusova, podle nějž šlo o „ruskou provokaci“.

Vedení Podněstří koncem února požádalo ruský parlament o ochranu před ekonomickým tlakem Kišiněva. Proevropská vláda Moldavska na začátku tohoto roku zavedla celní předpisy, podle kterých musí firmy v separatistickém regionu odvádět dovozní clo do moldavského rozpočtu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pak podle AFP v prohlášení sdělil, že Ukrajina bude „dál dělat vše pro to, aby zabránila pokusům Ruska destabilizovat Moldavsko a další země v regionu“.

Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470 000 obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1500 ruských vojáků, které Moskva označuje za mírové jednotky.

eza, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme