V Severodoněcku dál zuří kruté boje. V chemičce Azot je údajně až 400 ukrajinských vojáků

V Severodoněcku na východě Ukrajiny dál zuří líté boje, podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje ale Ukrajina má stále pod kontrolou jeho průmyslovou oblast a chemickou továrnu, kde se před ruským ostřelováním skrývají stovky lidí. Podle sobotního tvrzení Ruskem podporované separatistické skupiny je v chemičce Azot uvězněno také 300 až 400 ukrajinských bojovníků.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev (Aktualizováno: 15:19 12. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř nad chemičkou Azot

Kouř nad chemičkou Azot | Zdroj: Reuters

Hajdaj uvedl, že ruské síly nyní ovládají většinu tohoto malého města v Luhanské oblasti a řekl, že ruské ostřelování chemické továrny zažehlo velký požár po úniku ropy. Není známo, zda oheň hořel i v neděli.

Ve válce padlo na deset tisíc ukrajinských vojáků, řekl poradce Zelenského. Ruské ztráty jsou mnohem vyšší

Číst článek

„Nikdo nemůže říci, zda a kolik obětí bylo za posledních 24 hodin v Severodoněcku, kde pokračují intenzivní boje,“ uvedl v neděli Hajdaj na síti Telegram. „Ano, lidé byli neustále v krytech, ale Rusové střílejí na obytné oblasti celé hodiny a používají těžké dělostřelectvo,“ napsal. „Všichni se teď pravděpodobně chtějí evakuovat, ale zatím taková možnost neexistuje,“ dodal.

Hajdaj také uvedl, že ruská vojska zničila druhý ze tří mostů spojující Severodoněck s Lysyčanskem a třetí most je pod palbou. ¨“Chtějí (Rusové) úplně odříznout Severodoněck od možnosti evakuovat lidi odtud či sem přivážet munici a posily,“ řekl podle ruskojazyčného webu BBC. Situaci v Severodoněcku popsal jako těžkou, ale Rusům se podle něj dosud nepodařilo město dobýt. Příští dva dny budou podle gubernátora rozhodující.

Ruská média uvádějí, že v sousední Doněcké oblasti byl po výbuchu ve městě Avdijivka, kde sídlí další chemická továrna, vidět obrovský oblak kouře.

Ve směru na Slovjansk podle ukrajinského generálního štábu ve 109. den ruské invaze na Ukrajinu Rusové systematicky ostřelují oblast osad Petrivske, Nová Husarivka, Kurulka a Dolyna. Snaží se uchytit ve vesnici Bohorodyčne nedaleko Svjatohirsku.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Donbas stále odolává‘

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu ocenil obránce města Severodoněck za to, že po řadu týdnů zadržují postup ruských sil. „Vzpomínáte si, jak v Rusku začátkem května doufali, že budou mít celý Donbas? Po 108 dnech války, v červnu, Donbas stále odolává,“ prohlásil prezident.

Zelenskyj se v sobotu v Kyjevě sešel s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a v nočním videoposelství zdůraznil, že pokud Ukrajina získá kandidátský status EU, posílí to nejen jeho stát, ale celou Evropskou unii.

Stanovisko Evropské komise ke kandidátskému statusu Ukrajiny bude příští týden, oznámila její šéfka

Číst článek

„Začala závěrečná etapa velkého diplomatického maratonu, která by měla být dokončena za týden a půl. My jsme v tomto maratonu s Evropskou unií v jednom týmu a tento tým musí vyhrát,“ podotkl Zelenskyj.

Prezident Ukrajiny se také vyjádřil k sobotním zprávám o tom, že v jihoukrajinských městech Cherson a Melitopol, která ovládají ruští vojáci, začalo vydávání ruských pasů místním obyvatelům. Zelenskyj uvedl, že ruské pasy v sobotu dostalo jen několik spolupracovníků Rusů.

Náprava chyb

Podle nejnovější analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) Kreml uznal, že na Ukrajině nebude možné rychle dosáhnout ruských cílů. Rusko dál upravuje své vojenské záměry a snaží se napravit chyby, kterých se dopustilo na začátku invaze, píše ISW.

Experti ISW také věnují pozornost výrokům mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky Vadyma Skibického, který s odkazem na zjištění tajných služeb prohlásil, že Rusko plánuje vést válku ještě nejméně čtyři měsíce.

Lipavský potvrdil úmrtí Čecha na Donbasu. Zemřel zřejmě po zásahu minometným granátem

Číst článek

Institut znovu upozorňuje, že ukrajinské síly potřebují důslednou podporu ze strany Západu. Ukrajinské armádě chybí především dělostřelecké systémy, protože ruské počty a zdroje zvyšují tlak na ukrajinské síly, uvádí ISW.

Rusko nadále usiluje o vytvoření dalších bojových jednotek pro nasazení na Ukrajinu. V posledních týdnech se pravděpodobně začalo připravovat na nasazení třetího praporu z některých bojových uskupení; většina brigád přitom normálně je s to nasadit do operací dva ze tří praporů současně.

Třetí prapory obvykle nejsou na plných stavech, a tak se Rusko pravděpodobně bude muset spolehnout na nové rekruty nebo mobilizované záložníky, aby tyto jednotky mohlo na Ukrajinu vyslat. Nasazení všech tří praporů současně pravděpodobně sníží dlouhodobou schopnost brigád regenerovat bojové síly po nasazení do operací, soudí britské ministerstvo obrany.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme