Sexuální násilí jako zastrašování civilistů. Ukrajina eviduje na 300 případů od začátku války

Ukrajinské úřady vytvořily národní registr, který má dokumentovat případy sexuálního násilí páchaného ruskými invazními silami. Agentuře AP to řekla náměstkyně ukrajinského generálního prokurátora Viktorija Litvinovová.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská vlajka

Ukrajinská vlajka | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Dodala, že od začátku ruské invaze do země v únoru 2022 ukrajinské úřady zaznamenaly 303 případů sexuálního násilí v souvislosti s konfliktem, přičemž 191 z nich se týkalo žen a 112 mužů. Některé oběti se podle ní staly terčem vícenásobných útoků.

Zjizvené paneláky a všudypřítomná obava. Charkov rakety nyní nesužují, výbuchy ale obyvatelé slyší

Číst článek

„Ruské okupační síly používají sexuální násilí jako metodu vedení války v bezprecedentním měřítku – zejména k zastrašování, pomstě nebo ‚potrestání‘ civilistů na okupovaných územích i ukrajinských válečných zajatců, a to bez ohledu na pohlaví nebo věk,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení, kde uvádí nepatrně nižší bilanci než AP s odkazem na Litvinovovou.

Informuje o 298 prokuraturou evidovaných případech sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem od začátku ruské invaze.

Moskva se k informacím nevyjádřila. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v roce 2022 popřel všechna tehdejší obvinění ze sexuálního násilí vznesených na adresu ruských vojáků, označil je za lži.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Učinil tak podle AP poté, co na zasedání Rady bezpečnosti OSN zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN Pramila Pattenová uvedla, že sexuální násilí je na Ukrajině, bránící se ruské agresi, rozšířené a nedostatečně hlášené.

Nasazení západních zbraní proti cílům v Rusku zpomalilo ofenzivu na Ukrajině, tvrdí Zelenskyj

Číst článek

„Dříve jsme museli sami navštěvovat území, kde se bojuje. Ale nyní nás lidé, jednotlivci, kteří zažili sexuální násilí, vyhledávají,“ řekla Litvinovová.

Registr podle ní vznikl na základě pilotního projektu, který už vedl k odsouzení pěti lidí v jejich nepřítomnosti. Podrobnosti o těchto případech nesdělila. Podle AP pět odsouzených bylo obviněno ze sexuálních útoků v oblastech napadených nebo obsazených Rusy.

Ukrajina o registru informovala u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění sexuálního násilí v konfliktech, který připadá na středu. Podle AP iniciativa získala podporu OSN a několika západních vlád. Massimo Diana z Populačního fondu OSN (UNFPA) přitom upozornil, že skutečný počet obětí bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Kyjev viní Rusko z utětí hlavy ukrajinskému vojákovi. ‚Barbarství,‘ uvedl ukrajinský generální prokurátor

Číst článek

„Toto násilí je pácháno na ženách a dívkách, na mužích a chlapcích. Riziko tohoto ohavného činu se nevyhýbá nikomu,“ sdělila Diana. UNFPA podle něj pomohla vytvořit 12 podpůrných center po celé zemi pro oběti domácího násilí a sexuálních útoků a také pořídit tři mobilní zařízení.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová mezitím v uměleckém centru v Kyjevě odhalila obraz malířky Julije Tveritinové ve snaze zvýšit povědomí o programu a povzbudit oběti, aby se úřadům přihlásily, napsala AP.

„Jsou na něm muži a ženy obklopení žlutými květy řepky. Tento květ se po mrazu obnovuje, což symbolizuje naději, že všichni přeživší mohou nechat traumatické události v minulosti,“ řekla vicepremiérka.

edr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme