‚Speciální vojenská operace pokračuje kvůli Kyjevu'. Kreml vzkázal, že jednání nebudou

Momentálně neexistují žádné předpoklady pro mírová jednání s Kyjevem, uvedl v sobotu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Kyjev už před dvěma lety zakázal veškerá vyjednávání, dokud ruským prezidentem bude Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu. Kyjev jednání zakázal se zdůvodněním, že odhalil válečné zločiny, které podle něj napáchalo Rusko.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní rozšířeného zasedání rady ministerstva vnitra v Moskvě, Rusko, 2. dubna 2024

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní rozšířeného zasedání rady ministerstva vnitra v Moskvě, Rusko, 2. dubna 2024 | Foto: Sergei Savostyanov | Zdroj: Reuters

„Aktuálně neexistují žádné předpoklady pro jednání, protože všichni dobře znají stanovisko Ukrajiny neakceptovat jakékoliv rozhovory. Proto speciální vojenská operace pokračuje,“ řekl Putinův mluvčí podle tiskových agentur. Rusko označuje válku, kterou už déle než dva roky vede proti sousední zemi, za speciální vojenskou operaci.

Rusko sestřelilo 68 ukrajinských dronů, uvedla Moskva. Většinu nad Krasnodarským krajem

Číst článek

Peskov také řekl, že Rusové a Ukrajinci při jednáních v Istanbulu už před dvěma lety dohodli mírovou smlouvu. Dokument byl podle něj fakticky parafován, ale Kyjev odmítl smlouvu dotáhnout do konce kvůli „přímému nátlaku Londýna“, řekl Peskov.

Mluvčí Kremlu dal před dvěma týdny najevo, že případná jednání o míru s Ukrajinou by musela přihlížet k tomu, že Rusko za této války připojilo ke svému území další čtyři ukrajinské oblasti, po poloostrově Krym anektovaném už před deseti lety. I tehdy mluvčí ruského prezidenta před novináři připustil, že necítí žádnou ochotu Kyjeva jednat s Moskvou.

Uplynulá jednání

Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, zprvu konané v Bělorusku, začaly krátce poté, co ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu. Kyjev ale přerušil rozhovory s Ruskem, když po ústupu ruských vojsk od Kyjeva na jaře 2022 vyšly najevo masové vraždy a další zvěrstva, kterých se za krátké okupace ruští vojáci v okolí ukrajinské metropole podle tvrzení Kyjeva dopustili.

Varování před ruským imperialismem a moskevským režimem. Lipavský zkusil zapůsobit na Maďary

Číst článek

Symbolem těchto válečných zločinů se stalo město Buča, kde zastřelení civilisté leželi na ulicích a kde byly nalezeny i hromadné hroby. Moskva popírá jakékoliv útoky na civilisty, natož válečné zločiny, a za zmínku o těchto podezřeních hrozí v Rusku mnohaleté vězení. Kyjev ale i tak zakázal vyjednání s Ruskem, dokud v jeho čele bude Putin, který byl v dubnu zvolen prezidentem na dalších šest let.

Rusko v chystané dohodě z Istanbulu podle agentur požadovalo, aby se Ukrajina zavázala k neutralitě, zřekla se vstupu do NATO, omezila velikost svých ozbrojených sil a udělila východní Ukrajině zvláštní postavení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo, že je proti takovým závazkům. Zelenského předloňský dekret zakazující vyjednávat s Ruskem za Putina nicméně ponechává otevřenou možnost jednání s jiným prezidentem Ruska, poznamenala agentura Reuters.

ČTK, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme