Švédsko 2:5 Česko

‚Událost není u konce.‘ Členové válečného kabinetu Izraele chtějí regionální koalici proti Íránu

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc, který je zároveň rivalem premiéra Benjamina Netanjahua, chce kvůli bezprecedentnímu íránskému útoku vytvořit „regionální koalici“ proti Íránu. Podobně se v neděli vyjádřil ministr obrany Joav Galant, zatímco se čekalo na zprávy o dalších krocích Izraele. Ty by mohly přijít po avizovaném jednání válečného kabinetu.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský ministr obrany Joav Galant navštívil pěší jednotky shromážděné u hranic s Pásmem Gazy

Izraelský ministr obrany Joav Galant | Zdroj: Profimedia

Deník The New York Times krátce po 17.00 Středoevropského letního času napsal, že toto jednání začalo, přičemž se odvolával na Gancova mluvčího. Původně bylo zasedání ohlášené na 14.30 Středoevropského letního času.

Členy válečného kabinetu jsou Netanjahu, Galant a Ganc, jako pozorovatelé v něm zasedají bývalý náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot a ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer.

Íránský útok vychází z vojenské logiky, kterou používá také Rusko, popisuje vojenský analytik Mikulecký

Číst článek

Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že Izrael „ublíží komukoli, kdo ublíží nám“. Vyjádření přišlo ve chvíli, kdy Írán zahajoval svůj první přímý úder proti židovskému státu.

V reakci na bombardování íránského konzulátu v Damašku vyslal Teherán stovky dronů a střel, což po úspěšných zásazích Izraele a jeho partnerů nezpůsobilo významné škody, ovšem vyvolalo obavy z další eskalace napětí na Blízkém východě.

„Tato událost není u konce... Tváří v tvář íránské hrozbě vybudujeme regionální koalici a vybereme si od Íránu daň, a to způsobem a ve chvíli, jaké nám budou vyhovovat,“ uvedl v nedělním prohlášení Ganc, který byl před vypuknutím války v Pásmu Gazy jednou z tváří izraelské opozice.

Ministr obrany Galant ve vlastním stanovisku uvedl, že Izrael má příležitost vytvořit „strategickou alianci proti této vážné íránské hrozbě“.

Další politici včetně krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira ovšem volali po rychlé a rázné odpovědi.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme