Rusko postupuje u Bachmutu rychleji, zásobovací cesta pro Ukrajince je ohrožená

Postup ruských sil v bitvě o ukrajinské město Bachmut dostává v posledních dnech spád, Rusové ovládli západní břeh řeky Bachmutky a velmi pravděpodobně postoupili dál do centra města. Ve svém hlášení to v pátek na twitteru uvedla britská vojenská rozvědka. V ohrožení je podle ní klíčová silnice vedoucí z města na západ, kterou Ukrajinci používají pro zásobování.

Sledovali jsme online Kyjev/Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják u Bachmutu

Ukrajinský voják u Bachmutu | Zdroj: Reuters

Jednotky ruské pravidelné armády v západní části města zřejmě posílily své pozice a znovu efektivněji využívají dělostřelectvo. Podle Londýna je reálnou možností, že v této oblasti žoldnéřská Wagnerova skupina přerušila spory s ministerstvem obrany v Moskvě a funguje mezi nimi lepší spolupráce.

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 7 April 2023.

Find out more about Defence Intelligence's use of language: ow.ly/PWSY50NCX5B

🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦

07:51 – 07. 04. 2023

363 1056

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj agentuře Reuters k bojům v Bachmutu řekl, že „Rusko má na některých místech taktický úspěch, ale platí za to vysokou cenu“. Ukrajinské jednotky podle něho mají situaci ve městě pod kontrolou a vědí, o co Rusům jde a efektivně se brání navzdory ruské početní převaze.

„Situace je těžká, nepřítel soustředí maximální úsilí, aby Bachmut ovládnul. ... Podnikáme všechny kroky s cílem, aby nepřítel neprolomil naši obranu a abychom mu způsobili co nejvyšší škody a ušetřili naše vojáky,“ řekl Čerevatyj.

Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek nepřímo připustil, že Rusové ovládli většinu města. Útočníci se snaží obklíčit ukrajinskou obranu v Bachmutu, kde se odehrávají nejtěžší boje v oblasti Donbasu.

O východoukrajinský Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruské invazní síly těžké boje už půl roku. Podle západních vojenských analytiků má Bachmut spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Mrtví civilisté

Agentura TASS informovala, že ve čtvrtek v Rusy ovládaném Doněcku zemřeli čtyři civilisté na parkovišti, kam dopadly dělostřelecké granáty. Tři lidé přišli o život v Lysyčansku na severovýchod od Doněcku při výbuchu na autobusové zastávce.

Slovenský ministr zahraničí: Díky Putinovi jsme Kyjevu poslali stíhačky, chceme ‚leteckou koalici‘

Číst článek

Úřady v jihoukrajinské Chersonské oblasti uvedly, že při ruském ostřelování ve čtvrtek utrpělo zranění nejméně sedm lidí. V Mykolajivské oblasti Rusové v pátek ráno útočili na Očakiv, poškodili při tom obytné domy i městskou infrastrukturu. Informace jsou zatím o dvou zraněných, píše portál RBK Ukrajina. Jednotlivá tvrzení znepřátelených stran ale nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

Ruská tajná služba FSB podle agentury TASS v Rusy obsazené části Chersonské oblasti zadržela agenta ukrajinské rozvědky SBU, který se svým spolupracovníkem sbíral informace o rozmístění a přesunech ruských sil.

Údaje o přesunech a o ruské vojenské technice podle agentury společně s mapami a zeměpisnými souřadnicemi posílali SBU prostřednictvím internetových komunikátorů, aby Ukrajinci mohli přesně zaměřit dělostřelecké a raketové útoky. FSB uvedla, že se oba zadržení Ukrajinci přiznali. Za špionáž jim hrozí dvacet let vězení, uvádí TASS.

til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme