Rusové nadále útočí na Donbasu, Ukrajina podnikla protiútok u města Izjum

Frontová linie na východě Ukrajiny se opět posunula, Rusku se podařilo mírně postoupit na jeho pozicích na Donbasu, kde momentálně armáda soustředí většinu svých sil. Ukrajina mezitím provedla protiútok směrem ke strategicky položenému městu Izjum, které je pod kontrolou Rusů. Informovala o tom agentura Reuters.

Kyjev (Aktualizováno: 18:09 15. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják před vybombardovanou školou v Doněcku

Ukrajinský voják před vybombardovanou školou v Doněcku | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Informace o ústupu ruských vojáků z Charkova a jeho okolí se začaly objevovat v průběhu týdne, v sobotu pak jejich odchod potvrdil i starosta města.

Ukrajinští velitelé se podle Reuters domnívají, že se tyto jednotky po přesunu k ruským hranicím chystají posílit pozice u Izjumu.

Rusové se stahují z Charkova, tvrdí jeho starosta. Jednotky se teď soustředí na Donbas

Číst článek

Okupovaný Izjum je momentálně centrem tvrdých bojů. To potvrzuje i oblastní gubernátor Oleh Sinegubov. „Naše ozbrojené síly zde podnikly protiútok, nepřítel se na části fronty stáhnul,“ řekl Sinegubov.

Velitelé podle agentury také odhadují, že Rusko přerozděluje své jednotky a přeskupilo je směrem k Izjumu. „Rusům útok na Charkov nevyšel, a teď si to uvědomili,“ řekl k situaci vedoucí ukrajinské Národní gardy Ihor Obolenskyj. „Potřebují nové vítězství, proto chtějí udržet Izjum.“ Dodal Obolenskyj.

Obě strany mluvily v sobotu o úspěších na frontě na Donbasu, tyto informace ale není možné nezávisle ověřit. Ukrajina nicméně některé zisky protistrany potvrdila „I přes ztráty Rusko postupuje u Severodoněcku, Avdiivky a Kurakhovu,“ uvedlo velení ukrajinské armády.

til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme