Kontrola nad Charkovem je plně v našich rukou, uvedl gubernátor. Ve městě byli ruští vojáci

Ukrajinské síly opět plně kontrolují Charkov, druhé největší město v zemi, oznámily místní úřady. Do města v neděli ráno pronikla kolona ruských vozidel, její částečné zničení oznámily úřady již dříve. „Kontrola nad Charkovem je plně v našich rukou. Ozbrojené síly, policie a domobrana pracují na úplném vyčištění města od nepřátel,“ citovala agentura Unian vyjádření gubernátora Oleha Sinehubova, který stojí v čele místní státní správy.

Sledujeme online Kyjev (Aktualizováno: 13:00 27. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v Charkově po ruském ostřelování

Dům v Charkově po ruském ostřelování | Zdroj: Reuters

Ruská jednotka, které se do města podařilo proniknout, nebyla početná. Místní úřady vybízely obyvatele, aby dali vědět, kde se nacházejí zbývající ruští vojáci, aby také mohli být zneškodněni, uvedl list Ukrajinska pravda.

‚Kolegu natlačil dav na žiletkový drát.‘ Reportér strávil hodiny na ukrajinské hranici, dál hledá cestu

Číst článek

Deník tyto informace doprovodil záběry ze sociálních sítí, na kterých je vidět několik ruských lehkých obrněných vozidel. Z jednoho se valí černý dým a okolo vozů postávají ukrajinští vojáci.

O průniku ruských sil do druhého největšího ukrajinského města ráno na sociálních sítích informoval poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko, kterého citovala agentura Reuters. Podle ukrajinské agentury Unian se ve městě odehrávaly pouliční boje.

Podle Heraščenka byla technika ruské armády viděna v ulicích Charkova. Na videu, které Heraščenko zveřejnil, se několik lehkých vojenských vozů následovaných nákladními automobily pohybovalo po jedné z ulic města. Na jiných záběrech jedno z ruských vozidel hořelo.

Regionální guvernér na twitteru přibližně ve stejné době uvedl, že ukrajinské síly v Charkově bojují proti ruským vojákům. „Lehká vojenská vozidla ruského nepřítele pronikla do Charkova, včetně centra města,“ oznámil Sinehubov.

„Ukrajinské ozbrojené síly nepřítele ničí. Žádáme civilisty, aby nevycházeli ven, doplnil.

Ukrajinci házeli molotovy na Rusy, to ale i v roce 2014. Některá videa na sociálních sítích nejsou autentická

Číst článek

Ukrajinská armáda v noci oznámila, že u města byl zastaven těžký ruský útok. Podle Unian při bojích v okolí Charkova vzplál plynovod, který byl vyhozen do povětří ruskými vojáky. Agentura přiložila i video a ujistila, že nešlo o jaderný výbuch, i když mu byl výbuch plynovodu vizuálně podobný.

V Charkově byl také v sobotu večer podle ukrajinské státní služby pro mimořádné situace zasažen „nepřátelským dělostřelectvem“ devítipatrový obytný dům. Jedna žena při tom zemřela. Budova byla značně poškozena a asi 80 lidí se podařilo zachránit. Většina z nich se ukrývala ve sklepě.

Rusové stříleli na autobus

Ruské tanky střílely v Sumské oblasti na východě Ukrajiny na autobus s civilním obyvatelstvem a nepouštějí k němu ambulanci, uvedla ukrajinská agentura Ukrinform s odkazem na vyjádření šéfa oblastní správy Dmytra Žyvyckého. Lékaři se na místo vydali pěšky a pokusí se poskytnout pomoc raněným, dodal Žyvyckyj.

„Rychlou pomoc k němu (autobusu) nyní nepouštějí. V okolí jsou nastražené miny, dojet k němu není možné,“ uvedl na sociální síti Telegram šéf oblastní správy.

Rusko od čtvrtka, kdy zahájilo invazi na Ukrajinu, tvrdí, že jeho vojska na civilní cíle neútočí.

Z různých míst na Ukrajině ale přicházejí zprávy o ostřelování rezidenčních čtvrtí. V sobotu při ostřelování autobusu ruské síly zabily pět lidí v Charkovské oblasti, oznámil podle televize Hromadske představitel oblastní vojenské a civilní správy Pavlo Kyrylenko.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme