Ukrajina útočila na protivzdušnou obranu Krymu. Podle Kyjeva rakety zasáhly tři radary

Ukrajinská armáda hlásí zasažení tří ruských protiletadlových systémů S-300 a S-400 rozmístěných na Moskvou anektovaném ukrajinském poloostrově Krym v noci na středu. O podobném zásahu tamních ruských protivzdušných komplexů informovaly ukrajinské ozbrojené síly i v pondělí, poznamenala agentura Reuters.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník Ukrajinské národní gardy nese náboj do houfnice D-20 při střelbě na ruské jednotky na frontové linii v Charkovské oblasti

Ukrajina hlásí zásah tří radarů protivzdušné obrany na Krymu (ilustrační foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Tentokrát byl proveden skupinový raketový úder na jeden nepřátelský protiletadlový systém S-300 poblíž Belbeku a na dva protiletadlové systémy S-400 nedaleko Belbeku a Sevastopolu,“ uvedl ukrajinský generální štáb na facebooku, kde také tvrdí, že se podařilo zničit dva radary systémů S-300 a S-400. Informace o třetím radaru se upřesňují, dodalo velení ukrajinské armády. Informuje zároveň o detonacích munice na zasažených místech.

Moskva se k tvrzení Kyjeva nevyjádřila. Rusy dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle ruskojazyčného webu stanice BBC v úterý večer uvedl, že ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský vzdušný útok a zničila všechny útočící zbraně ještě na obloze. Nikdo podle něj nebyl zraněn a nejsou ani škody.

Regionální proukrajinský telegramový kanál Krymsky veter v úterý večer informoval o explozích v oblasti letiště Belbek, píše BBC. Podle Reuters se v diskusích na místních sociálních sítích objevovaly informace o explozích na Krymu, nicméně agentura podotkla, že tyto zprávy nemohla nezávisle ověřit.

V pondělí ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla tři ruské systémy protivzdušné obrany poblíž obcí Jevpatorija a Čornomorske na Krymu a hlásila poškození radarů.

Rusko v rozporu s mezinárodním právem zabralo ukrajinský poloostrov Krym už v roce 2014. Poté, co co jeho invazní armáda v únoru 2022 zahájila rozsáhlou invazi na Ukrajinu, začaly přicházet zprávy o ukrajinských útocích na ruské vojenské cíle na Krymu. Podle dostupných informací Ukrajinci způsobili značné škody ruské Černomořské flotile, která tam má základnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme