Ukrajinci sestřelili všechny ruské drony a dvanáct raket. Útočily na infrastrukturu, tvrdí letectvo

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila dvanáct z šestnácti raket a všech třináct bezpilotních letounů, které Rusko odpálilo při nočním útoku v sobotu, uvedlo ukrajinské letectvo. Informuje o tom agentura Reuters. V pátek pozdě večer oznámily ruské úřady, že útoky ukrajinských dronů vyřadily z provozu dvě elektrické stanice v Enerhodaru, městě obsluhujícím Ruskem okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 7:59 22. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják vypouští průzkumný dron středního doletu typu Vector, který létá nad pozicemi ruských vojsk v Charkovské oblasti

Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské drony útočily na infrastrukturu u Enerhodaru (ilustrační foto) | Foto: Inna Varenytsia | Zdroj: Reuters

Ukrajinské letectvo tvrdí, že dokázalo odrazit noční ruský útok. Z šestnácti raket jich protivzdušná obrana sestřelila dvanáct, podařilo se jí také zastavit všech třináct dronů. Ruský letecký útok, druhý velký úder v tomto týdnu, byl zaměřen na zařízení kritické infrastruktury v různých regionech země, uvedlo podle agentury Reuters letectvo.

V Záporožské oblasti byli při útoku zraněni dva lidé, kteří skončili v nemocnici. Útok na energetickou infrastrukturu se odehrál také ve Lvovské oblasti, kde podle šéfa tohoto regionu Maksyma Kozyckého nebyl nikdo zraněn, píše agentura ČTK.

Naopak podle ruských úřadů mířily na kritickou infrastrukturu ukrajinské útoky. Bezpilotní letouny údajně v pátek pozdě večer vyřadily z provozu dvě elektrické stanice v Enerhodaru a přerušily dodávky elektřiny pro většinu jeho obyvatel.

Jeden z představitelů okupované Záporožské elektrárny, největší evropské jaderné elektrárny se šesti reaktory, však uvedl, že vojenské akce se jí nedotkly.

Ruské jednotky se elektrárny zmocnily v prvních dnech invaze v únoru 2022, připomíná Reuters. Moskva a Kyjev se od té doby běžně vzájemně obviňují z ohrožení bezpečnosti v jejím okolí. V současné době nevyrábí žádnou elektřinu.

‚Žádný vliv‘

Eduard Senovoz, nejvyšší představitel Enerhodaru, napsal na Telegramu, že poslední útok poškodil druhou ze dvou rozvoden zásobujících město. Druhá rozvodna byla zničena ve středu, napsal. Ukrajinští představitelé se k incidentům nevyjádřili a agentura Reuters nemohla zprávy nezávisle potvrdit.

Kyjev chce další mírový summit do konce roku. Minulý označila Moskva za takřka irelevantní

Číst článek

Ruské tiskové agentury citovaly ředitele komunikace záporožské stanice Jevgenije Jašina, který uvedl, že poslední útok neměl na jadernou elektrárnu žádný vliv. A dodal, že rozvodna může být opravena.

„Na místo vyjeli specialisté, aby posoudili škody. Existuje šance na obnovu poškozeného transformátoru, ale bude to nějakou dobu trvat,“ řekl Jašin agentuře RIA.

Rusko zahájilo masové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v první zimě konfliktu a v březnu obnovilo dlouhou sérii útoků. Kyjev tvrdí, že obnovené útoky vyřadily polovinu ukrajinských energetických výrobních kapacit a vynutily si výpadky elektřiny.

Ukrajina letos zintenzivnila používání bezpilotních letounů k útokům na ruská ropná zařízení. Ukrajinské bezpilotní letouny v pátek v časných ranních hodinách zasáhly čtyři ruské ropné rafinerie a také radarové stanice a další vojenské cíle v Rusku, uvedla kyjevská armáda.

Josef Beneda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme