Ukrajinské drony útočily na černomořské základny. Ruská správa tvrdí, že všechny sestřelila

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily, decimované ukrajinskými útoky.

Sledujeme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják s dronem (ilustrační foto)

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinské drony útočily na černomořské základny. Ruská správa tvrdí, že všechny sestřelila

„Síly protivzdušné obrany, flotily a uskupení vojsk obrany Krymu v různých částech Sevastopolu pokračují v ničení bezpilotních letounů a také bezposádkových člunů,“ uvedl gubernátor podle agentury TASS.

Později na sociální síti poděkoval vojákům za to, že se jim rozsáhlý útok podařilo odrazit. „Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezposádkových člunů,“ tvrdil a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal žádné zraněné.

Nad Novorossijskem sestřelila protivzdušná obrana deset dronů. Nálet se podle předběžných informací obešel bez obětí a zraněných, oznámil gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Drony podle něj útočily na civilní objekty a padající trosky místy způsobily požáry, které se hasí, napsala agentura Interfax.

Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách okamžitě prověřit z nezávislých zdrojů.

Obyvatelé Novorossijska hlásili přinejmenším 19 výbuchů. Terčem náletu mohl být přístav a sklady s ropou, poznamenala ukrajinská agentura Unian s odvoláním na informace ze sociálních sítí.

Dva ukrajinské drony v pátek zaútočily na rafinérii v Tuapse, v důsledku dopadu jednoho stroje vypukl požár, který hasí speciální síly. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn, uvedl krizový štáb v Krasnodarském kraji, kde zmíněná rafinérie leží. Úřady tvrdí, že mají požár pod kontrolou.

Na tuto rafinérii společnosti Rosněfť zaútočily drony už na počátku roku a vyřadily ji na týdny z provozu.

Moskva minulý měsíc jmenovala viceadmirála Sergeje Pinčuka novým velitelem Černomořské flotily. Hlavním velitelem ruského vojenského námořnictva se stal admirál Alexandr Moisejev a velitelem Severní flotily viceadmirál Konstantin Kabancov.

Rusko nemá dost vojáků, nejsou schopni průlomu u Charkova, tvrdí americký generál

Číst článek

Oficiálně příčiny výměny velitelů vojenského námořnictva nebyly oznámeny, upozornila ruská redakce BBC a dodala, že předchozí velitel vojenského námořnictva Nikolaj Jevmenov byl odvolán po sérii potopení lodí Černomořské flotily ukrajinskými bezposádkovými plavidly.

Ruské námořnictvo se během ruské invaze na Ukrajinu potýká s těžkými ztrátami v Černém moři. Zatím nejhorším zásahem bylo potopení křižníku Moskva v dubnu 2022. Dohromady Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. To podle stanice představuje asi třetinu celé Černomořské flotily.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme