Ukrajinský útok v Sevastopolu zabil čtyři lidi a přes 150 zranil, říká Ruskem dosazený gubernátor

Při ukrajinském raketovém útoku byli v Sevastopolu na Krymském poloostrově byli zabiti čtyři lidi, včetně dvou dětí, a dalších přes 150 bylo zraněno. V neděli to uvedl Moskvou dosazený gubernátor města Michail Razvožajev. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina při útoku odpálila pět střel ATACMS, z nichž čtyři byly sestřeleny, a pátá explodovala ve vzduchu. Moskva ze zodpovědnosti za útok viní primárně USA, které rakety dodaly.

Sledovali jsme online Moskva (Aktualizováno: 22:51 23. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle britského deníku se Bílý dům rozhodl, že poskytnutí ATACMS Ukrajině veřejně neohlásí

Při ukrajinském raketovém útoku byli v Sevastopolu na Krymském poloostrově zabiti nejméně čtyři lidé, včetně dvou dětí, a dalších přes 150 bylo zraněno (raketa ATACMS, ilustrační foto) | Foto: AFP | Zdroj: Profimedia

„Byli zabiti čtyři lidé, včetně dvou dětí, 151 lidí vyhledalo lékařskou pomoc, 82 bylo hospitalizováno,“ napsal Razvožajev na telegramu. Dříve informoval o pěti mrtvých a 124 zasažených lidech. Nyní dodal, že osobně objížděl nemocnice se zraněnými a zajišťoval poskytnutí potřebné pomoci. Už dříve Razvožajev rovněž řekl, že lidé mají různě závažná zranění způsobená šrapnely.

Ukrajinská armáda v noci vyslala desítky dronů na ruské území, hlásí Moskva

Číst článek

Podle ruského ministerstva obrany Ukrajina útočila americkým systémem s řízenými střelami dlouhého doletu ATACMS. Odpálila údajně pět raket tohoto typu, přičemž čtyři byly sestřeleny. „Další raketa se vlivem akcí protivzdušné obrany odchýlila od svého kurzu a explodovala nad městem,“ dodalo ministerstvo.

‚Zodpovědnost nesou USA‘

Resort dále tvrdí, že Ukrajina udeřila na „civilní infrastrukturu města Sevastopol taktickými raketami ATACMS dodanými Spojenými státy a vybavenými kazetovými hlavicemi“.

„Zodpovědnost za úmyslný raketový útok na civilisty v Sevastopolu nese především Washington, který dané zbraně Ukrajině dodal, a také kyjevský režim,“ uvedlo později ruské ministerstvo obrany na telegramu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Všechna letová zadání v amerických operačně-taktických raketách ATACMS zadávají američtí specialisté na základě vlastních údajů satelitní rozvědky USA,“ napsalo ruské ministerstvo. Podle serveru Meduza také pohrozilo, že útok nezůstane bez odezvy.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Proč soud osvobodil učitelku, stíhanou za popírání ruské války? ‚Paradoxně pomohla mediální výchově‘

Číst článek

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. V únoru roku 2022 podniklo na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou sousední země z části odrazila a zastavila, řadu ukrajinského území ovšem Rusové – zejména na východě a jihu Ukrajiny – obsadili a okupují ho. Západ včetně USA poskytuje Kyjevu zbraně, aby se ruské vojenské agresi mohl bránit.

Pravidla používání raket

V pátek server Politico napsal, že Washington povolil Ukrajině používat jím dodané zbraně kdekoliv v příhraničních regionech Ruska, odkud ruská armáda útočí na ukrajinské území. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nicméně nezrušila omezení, která Ukrajině zakazují použití systémů ATACMS k úderům na ruské území, napsala v sobotu agentura AP s odkazem na tři americké činitele.

USA podle této agentury začaly Ukrajině poskytovat střely ATACMS tento rok s pravidly – včetně toho, že nemohou být použity k úderům uvnitř Ruska, ale pouze na svrchovaném ukrajinském území, což zahrnuje i regiony zabrané Rusy.

Kyjev chce další mírový summit do konce roku. Minulý označila Moskva za takřka irelevantní

Číst článek

Gubernátor předtím uvedl, že ruská protivzdušná obrana „útok střelami“ odrazila a zničila ve vzduchu pět cílů. „Ale trosky ze sestřelených terčů spadly na pobřežní zóny,“ dodal Razvožajev.

Mnoho obětí se podle místních úřadů slunilo na městské pláži v severní části Sevastopolu, když na zem padaly trosky střel. Podle agentury DPA existují záběry hořícího soukromého domu v příslušné městské části. Mobilizována byla všechna lékařská zařízení, aby mohla pečovat o zraněné, uvedl Razvožajev.

Přístavní město Sevastopol je často terčem ukrajinských útoků, zejména proto, že tu má hlavní velitelství a základnu ruská Černomořská flotila. Krym je rovněž důležitým logistickým uzlem pro ruskou armádu.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme