Úřady v Moskvě zadržely francouzského občana. Nezaregistroval se jako ‚zahraniční agent‘
Ruské úřady zadržely v Moskvě francouzského odborníka na mezinárodní vztahy kvůli podezření, že shromažďoval informace o ruských vojenských aktivitách. Laurent Vinatier je poradcem švýcarské neziskové organizace Centrum pro humanitární dialog. Informovaly o tom ve čtvrtek tiskové agentury.
Ruská federální kriminální ústředna zahájila vyšetřování kvůli tomu, že se Francouz nezaregistroval u ruských úřadů jako takzvaný zahraniční agent. Za to v Rusku podle serveru Meduza hrozí v případě usvědčení až pět let vězení.
Vyšetřovatelé v obdobných případech obvykle žádají soud o uvalení vazby.
Londýn povolil Kyjevu použít jeho zbraně v Rusku. Putin opět pohrozil jaderným útokem
Číst článek
Ruská státní agentura TASS napsala, že zadrženým je letos 48letý spolupracovník švýcarského Centra pro humanitární dialog. Tento institut na svých internetových stránkách uvádí, že jeho posláním je pomáhat zabraňovat vzniku ozbrojených konfliktů, zmírňovat jejich dopady a tyto konflikty řešit.
Centrum podle agentury Reuters potvrdilo, že Vinatier je jedním z jeho poradců. "Snažíme se získat další podrobnosti o okolnostech a zajistit Laurentovo propuštění," sdělila nezisková organizace.
TASS uvedl, že Vinatier se od událostí na Ukrajině ze zimy 2014 zabývá euroasijskou problematikou, dříve se věnoval konfliktu v Čečensku. Ve čtvrtek ho zadrželi v jedné z moskevských kaváren.
Francouzský občan podle ruských vyšetřovatelů opakovaně navštěvoval Rusko, včetně Moskvy, kde se setkával s ruskými občany. Ale po několik let se vyhýbal povinnosti, stanovené ruskými zákony, zaregistrovat se u úřadů jako „zahraniční agent“.
Kromě toho sbíral informace, které „by mohly být použity proti bezpečnosti státu“, napsala státní agentura TASS a dodala, že zadržený bude v nejbližší době obviněn.
Z podobného důvodu čelí uvěznění v Rusku novinářka Alsu Kurmaševová, která má ruské i americké občanství a bydliště v Praze, kde pracuje rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa, Rádio Svoboda, financovanou Spojenými státy.
Ruské úřady ji zadržely a obvinily, protože během návštěvy příbuzných v ruském Tatarstánu se nezaregistrovala na úřadech jako „zahraniční agentka“.
Termín „zahraniční agent“ či „zahraniční agentka“, který má z dob Sovětského svazu hanlivý podtext, je určen pro subjekty se zahraniční podporou; jeho nositel je v ruských podmínkách vystaven zvýšené státní kontrole a byrokratickým komplikacím.