Začíná dvoudenní summit s cílem dohodnout první kroky k míru na Ukrajině

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve Švýcarsku ke dvoudennímu summitu o míru na Ukrajině. Účastníci budou debatovat o nástinu prvních kroků, které by směřovaly k ukončení téměř dva a půl roku trvající ruské agrese. Rusko se akce neúčastní a jakákoli mírová jednání podmiňuje ústupem ukrajinských sil.

Sledovali jsme online Bürgenstock Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice v Charkově jsou rozbombardované. Místní ale stále vycházejí ven

Jednání se konají na pozadí pokračujících bojů, v nichž je aktuálně iniciativa na straně Rusů (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál

Jednání ve Švýcarsku vychází především z plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který naopak jako jednu z podmínek míru uvádí stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny včetně anektovaného Krymu.

Prosazuje při tom stanovisko, že před jednáním s Rusy je třeba nejdříve bez ruské účasti vypracovat mírový plán se širokou mezinárodní podporou.

Další krok ke členství Ukrajiny a Moldavska v EU. Členské státy se shodly na vyjednávacích rámcích

Číst článek

V resortu na kopci Bürgenstock budou společný postup hledat delegace stovky zemí a mezinárodních organizací, přičemž asi polovina účastníků je z Evropy, oznámili švýcarští pořadatelé. Zastoupené budou i Spojené státy americké, nedorazí však jejich prezident Joe Biden, zatímco Čína akci vynechává úplně.

Jednání se konají na pozadí pokračujících bojů, v nichž je aktuálně iniciativa na straně Rusů. Moskva summit kritizuje a v pátek sdělila, že její jednotky přestanou útočit na ukrajinská města a vesnice jen tehdy, když ukrajinští vojáci opustí čtyři ukrajinské regiony, které Rusko částečně kontroluje.

Dalším požadavkem ruského prezidenta Vladimira Putina je to, aby Ukrajina přestala usilovat o členství v NATO.

Čínský návrh je nadějnější, říká k mírovému summitu Konečná. Bude to bojová porada, míní Kolář

Číst článek

Výsledky víkendových jednání budou známé v neděli odpoledne. Scházet se účastníci začnou po sobotním poledni, přičemž ve 13.30 je na programu společné vystoupení Zelenského se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou.

Česko bude na summitu zastupovat prezident Petr Pavel, součástí delegace bude také náměstek ministra zahraničí Jan Marian a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Právě jaderná bezpečnost by měla být jedním ze tří hlavních témat jednání, vedle dopadů ruské agrese v humanitární oblasti a potravinové bezpečnosti. Česká republika spolu s Francií či Švédskem předsedá pracovní skupině k jaderné a radiační bezpečnosti na Ukrajině, v dubnu se její schůzka konala v Praze.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme