Zelenskyj je v patové situaci. Podle některých diplomatů bude muset změnit svou rétoriku

Zelenskij se dlouhodobě nechává slyšet, že jediný přijatelný mír pro Ukrajinu znamená znovuzískání kontroly nad jejím celým územím. Rétorika Kyjeva se ale podle některých diplomatů bude muset změnit, protože absolutní výhra Ukrajiny není v dohledu, což si mnozí Ukrajinci uvědomují, píše The Washington Post.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj bude muset změnit svou rétoriku, míní diplomaté | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Boje na Ukrajině se neblíží ke konci, a ač je ukrajinská veřejnost silně proti vzdání se jakéhokoli území, podle The Washington Post Zelenskému ubývají možnosti dalších kroků. Bojová fronta se za minulý rok příliš neposunula a Rusko nadále okupuje zhruba 20 procent ukrajinského území. 

Kyjev podle Zelenského stabilizoval pozice na frontě. Při nedostatku munice dobrý výsledek, říká

Číst článek

The Washington Post popisuje současnou situaci jako patovou. Vyhlídka klidu zbraní mezi Ukrajinci vyvolává obavy kvůli možnému pozitivnímu dopadu na ruské straně, obsáhlý balíček americké pomoci v tamním kongresu blokují republikáni a státy NATO jsou v radikálnější pomoci spíše zdrženlivé. Nedostatek zahraniční podpory by přitom mohl znamenat zhoršení ukrajinské pozice.

Zahraniční diplomat v Kyjevě, kterého The Washington Post nejmenuje, mluví navzdory současné obecné popularitě ukrajinského prezidenta o otřesech v jeho podpoře. Nedávné snížení věkové hranice pro odvod do války podle jiného diplomata, se kterým novináři mluvili, eventuálně může vést k další nevoli Ukrajinců.

Rychlé řešení podle diplomatů však pro válku neexistuje, a proto budou muset ukrajinští vládní představitelé časem změnit svou rétoriku o možném vyjednávání s Ruskem.

Protože ukrajinská ústava zabraňuje konání voleb za válečného stavu, Zelenskyj bude v prezidentském křesle brzy déle, než by mu jeho mandát v normální situaci dovolil, na což pravděpodobně začne upozorňovat Rusko ve snaze rozvrátit ukrajinskou společnost.  Prezidentské volby se na Ukrajině měly konat tento rok. 

kma, tkz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme