Země NATO dodají Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, slíbil Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance se shodly na poskytnutí dalších systémů protivzdušné obrany Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi. Po diskusi ministrů obrany ve formátu Rady NATO-Ukrajina to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spojencům při videokonferenci řekl, že Kyjev potřebuje nejméně sedm systémů Patriot, aby čelil ruské vzdušné převaze.

Sledovali jsme online Brusel (Aktualizováno: 18:20 19. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení systému HIMARS (ilustrační foto)

Země NATO dodají Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, slíbil Stoltenberg (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ruské útoky zejména proti energetické infrastruktuře v posledních týdnech výrazně zesílily a ruský vůdce Vladimir Putin chystá podle mnohých velkou ofenzivu.

‚Bez zbraní budeme jen umírat.‘ Na Ukrajině panuje rozčarování, že se svět dívá jinam, popisuje Boháč

Číst článek

„Putina je třeba vrátit zpátky na zem a naše obloha musí být opět bezpečná,“ řekl podle tiskových agentur Zelenskyj ve videoposelství k ministrům. Ruské síly mají podle něho ve vzduchu převahu a Ukrajina potřebuje pomoc pokud možno okamžitě. Jen letos podle něho čelila ukrajinská obrana téměř 1200 ruským střelám a více než 1500 dronům.

Kyjev má k dispozici několik systémů Patriot, podle dřívějšího vyjádření Zelenského by jich k úspěšné obraně potřeboval až 25. Mluvil o okamžité potřebě minimálně sedmi patriotů či podobných systémů. „Mohou zachránit mnoho životů a opravdu změnit situaci,“ řekl.

Při debatě s lídry Evropské unie na summitu EU tento týden jmenoval systémy jako IRIS-T, SAMP-T, NASAMS.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

„Kromě patriotů jsou tu další zbraně, které mohou alianční země poskytnout, včetně SAMP-T. A mnoho dalších, které nemají k dispozici tyto systémy, slíbilo poskytnout finanční podporu na jejich nákup pro Ukrajinu,“ řekl Stoltenberg novinářům po jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová po jednání podle agentury Reuters uvedla, že její země věnuje dalších 200 milionů eur (5,1 miliardy korun) na protivzdušné systémy a munici.

Ukrajině chybí prostředky protivzdušné obrany také proto, že o klíčovém novém balíku pomoci za více než 60 miliard dolarů kvůli vnitropolitickým sporům v republikánské straně stále nerozhodl americký Kongres.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme