Opatření proti teroristům stála státní pokladnu půl miliardy

V České republice stále trvají bezpečnostní opatření v souvislosti s nedávnými útoky na Spojené státy. Podle slov ministra financí Jiřího Rusnoka zatím přišla republiku na půl miliardy. Vláda ale neuvažuje o vyčlenění dalších peněz na posílení bezpečnosti. Ve Spojených státech je stále pohřešováno 51 občanů ČR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palubách čtyř letadel, unesených 11. září teroristy ve Spojených státech, nebyl žádný Čech. Nepotvrdila se tedy informace tisku, že jedním z unesených letadel cestoval český podnikatel Jan A. Tento člověk je v Praze. Jak sdělil resort ministerstva zahraničí, od leteckých útoků na New York a Washington se svým příbuzným či známým neozvalo 51 českých občanů. Toto číslo se od včerejška nezměnilo, oproti pátku však kleslo o 4.

V České republice stále trvají bezpečnostní opatření v souvislosti s nedávnými útoky na Spojené státy. Ministr financí Jiří Rusnok se v dnešním pořadu televize NOVA Sedmička pokusil objasnit, kolik naši republiku přijatá opatření stojí. "Já myslím, že to je dokonce pod půl miliardy, ale těžko říct. Některá opatření trvají, některá netrvají, to uvidíme, až se vyúčtují, ale neměl by to být nějaký dramatický výkyv." Jak řekl, vláda zatím neplánuje podobný krok, jaký přijalo Německo na posílení své bezpečnosti a vyčlenilo 3 miliardy marek. "V současné době takový krok vláda nepřipravuje. Naše rezorty jsou schopny v rámci těch rozpočtových kapitol, které mají k dispozici zajistit odpovídající bezpečnostní opatření."

Bezpečnostní opatření v jaderné elektrárně Dukovany a jejím okolí jsou nyní velmi přísná. Podle některých informací, které se nám podařilo získat, hlídají vzdušný prostor nejen vojáci z nedaleké letecké základny v Náměšti nad Oslavou, ale také protiletadlový raketový pluk ze Žatce. Ten se měl na Vysočinu přesunout během tohoto víkendu. Vojáci mají posílit ochranu samotného letiště, poskytnout případný servis letounům Severoatlantické aliance a ochránit nedaleké Dukovany.

K přítomnosti vojenských posil se ale nechce nikdo oficiálně vyjádřit. Konkrétní nebyl ani premiér Miloš Zeman, který region navštívil o tomto víkendu. "Jaderná elektrárna Dukovany je samozřejmě v bezpečí, ale uvědomte si, že nebezpečí teroristických útoků nemůžete nikdy vyloučit, takže bezpečnostní opatření musí být zpřísněna zejména po americké zkušenosti."

Markéta Kaclová, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme