Na syrskou Dúmu se útočilo toxickým chlorem, zjistili vyšetřovatelé z OPCW. Viníka neoznačili

Při loňském dubnovém útoku na syrské město Dúmá byla jako zbraň použita toxická látka obsahující chlor, uvádí ve své konečné zprávě o incidentu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mandát vyšetřování této mezinárodní organizace však - na rozdíl od jiných případů - nezahrnoval připsání viny kterékoli straně konfliktu, napsala agentura AP.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní v nizozemském Haagu | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

OPCW při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“. V pátečním prohlášení dodává, že použitá látka obsahovala chlor. Celá zpráva o vyšetřování byla údajně odeslána Radě bezpečnosti OSN.

USA obvinily Sýrii, že falešně nařkla povstalce z útoku chlorem. Chemické zbraně údajně použil režim Asada

Číst článek

Při zkoumaném incidentu přišlo o život kolem 40 lidí. Dúmá byla začátkem loňského dubna poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku a 7. dubna jej bombardovala vojska syrské vlády.

Podle organizace Bílé přilby napojené na povstalce tehdy syrský režim použil chemické zbraně. Totéž tvrdí i některé západní země, včetně USA, Německa či Francie. Damašek a jeho spojenec Rusko to odmítají. USA, Británie a Francie v reakci na útok v Dúmě o týden později bombardovaly několik syrských vládních budov.

Experti z OPCW se do Dúmy dostali až 21. dubna. Odebrali zde vzorky z místa útoku i tkáně obětí, také provedli rozhovory se svědky a toxikologické i balistické analýzy, píše AP.

Vzorky podrobili analýze v laboratoři v Nizozemsku a v národních laboratořích členských zemí OPCW. Už loni v červenci konstatovali, že se nenašly stopy po nervově paralytické látce, jakou je například sarin.

Používání chloru jako zbraně zakazuje Úmluva o chemických zbraních, kterou Sýrie ratifikovala v roce 2013. Podle OPCW je ale tento plyn stejně jako sarin v syrské občanské válce opakovaně používán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme