Operace Anakonda se blíží konci

Spojenecké jednotky obnovily nálety na horskou oblast ve východoafghánské provincii Paktíja. Počasí, které v posledních dnech znesnadnilo průběh operace Anakonda, se značně zlepšilo. Vojenské vrtulníky proto mohly z malé výšky zaútočit. Z přední frontové linie však velitelé stáhli 4 stovky amerických vojáků, což je zhruba třetina z celkového počtu zahraničních příslušníků, kteří se účastní bojů na zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o konci operace Anakonda

Všichni byli během dneška vrtulníky dopraveni na vojenské letiště v Bagramu na sever od hlavního afghánského města Kábulu. Podle oficiálních představitelů amerického kontingentu v Afghánistánu si již situace nevyžaduje další posily, protože odpor bojovníků hnutí Taliban a organizace Al Káida znatelně slábne a operace Anakonda, největší od začátku antiteroristické akce v Afghánistánu, se po devíti dnech blíží vyvrcholení.

Na zemi se ofenzívy proti rebelům účastní i několik set vojáků afghánských provládních sil. Podle místních afghánských velitelů mohli bojovníci Al Káidy využít přestávky v bombardování, kterou včera způsobilo špatné počasí a přeskupit se nebo přesunout se přes hranice do sousedního Pákistánu.

Markéta Kaclová, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme