Operace Anakonda slaví úspěch

Operace Anakonda slaví úspěch. Americké a afghánské jednotky dobyly údolí Šahi Kot ve východním Afghánistánu. Do oblasti vstoupily, aniž narazily na odpor, a obsadily tři hlavní postavení, která dosud drželi extremisté. Zbytky bojovníků organizace Al-Káida a hnutí Taliban ustupují k pákistánské hranici. Operace ale není ještě u konce a neskončí, dokud nebudou zabiti všichni radikálové v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští bojovníci | Foto: ČTK/AP

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld počítá, že operace Anakonda skončí brzy, možná už tento týden. Na frontovou linii v provincii Paktía se přesunuly další jednotky afghánských provládních sil, které mají operaci dokončit.

Afghánské vládní jednotky ovládly v posledních 24 hodinách jeden velmi významný sektor na východě země. Oznámil to americký vojenský mluvčí Bryan Hilferty, který o operaci Anakonda proti bojovníkům z organizace Al-Káida , informuje. Jednotky, které se zbytky Al-Káidy bojují, nebyly v posledních pěti dnech cílem přesně mířené palby nebo soustavnějšího ostřelování.

Podle všeho se Američané dohodli s afghánským ministerstvem obrany, že závěr operace Anakonda bude v režii domácích velitelů. Asi 500 vojáků provládních sil, většinou Tádžiků, má jak řekli jejich velitelé zasadit poslední úder nepříteli.

Z hor proto byli stažení další američtí vojáci, v neděli z bojiště 400 a včera 160. Letectvo Spojených států však pokračuje v podpoře pozemních jednotek ze vzduchu. Vojáci po návratu potvrdili, že v posledních dnech boje značně polevily a že v jeskynních vzdoruje už jen hrstka ozbrojenců.Podle afghánských velitelů se v jeskyních brání posledních 200 příslušníků hnutí Taliban a organizace Al-Káida.

Premiér prozatímní vlády Hamíd Karzáí už v teroristech nevidí velké nebezpečí. Tím ale problémy nekončí, neboť stále pokračují rozpory mezi místními veliteli. V provincii Paktíja, kde se brání poslední zbytky Talibů a příslušníků AL-Káidy, se schyluje ke střetu mezi paštunskými kmenovými vůdci a tádžickými provládními jednotkami. Na severu Afghánistánu proti sobě zase stojí Tádžici a Uzbeci. Proto Karzáí požaduje rozšíření mandátu mezinárodních mírových sil, které mají zemi uchránit před občanskou válkou.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme