Operace dvojčat pomohla vztahům mezi Polskem a Saudskou Arábií

Do Polska se tento týden vrátila bývalá siamská dvojčata. "Bývalá," protože v lednu je od sebe úspěšně oddělili lékaři v Saudské Arábii. Jejich operaci sledovali lidé nejen v Polsku, ale také v Saudské Arábii. Jaké to má důsledky pro polsko-arabské vztahy?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

arabský palác | Foto: Miroslav Konvalina

Polsko je v království rodu Saudů zřejmě nejpopulárnější evropskou zemí. Mezi pouštním islámským královstvím a evropskou křesťanskou republikou se rozvíjí zvláštní přátelství. Arabští šejkové hodlají v Polsku investovat své petrodolary, a toho chtějí využít i v Janikowě - v rodném městečku dvojčat Olgy a Darii.

Saudští Arabové jsou ale známí tím, že své peníze nedávají jen tak zbůhdarma. Vždy jde o kapitálové investice. V Janikowě proto už začali připravovat konkrétní projekty. Kromě investic nabízejí šejkové z Rijádu polským specialistům zaměstnání v platovém ráji.

"Lékaři nebo i odborníci na středním stupni mohou počítat s platy, které představují několikanásobek jejich mezd v Polsku," řekl Marek Kubicki, který v Saudské Arábii pracuje jako konzultant v oboru informačních technologií. Šejkové mají zájem o lékaře, zdravotní sestry, počítačové specialisty, inženýry a techniky. Nabízejí bydlení zdarma, odpočinek od daňových přiznání a často i bezplatné letenky do celého světa.

Cizinci ale musejí počítat s omezeními, která v tomto království existují. Například ženy mohou zapomenout na to, že budou řídit automobil nebo odhalovat svou krásu na veřejnosti. Muži si zase musí uvědomit, že v Saudské Arábii si po práci na oblíbené jedno či dvě pivka s kamarády nezaskočí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme