Operace Ebola. Švédsko obžalovalo studenta kvůli vydírání české vlády

Švédská prokuratura obžalovala 27letého německého studenta kvůli podílu na vydírání české vlády. Mladík podle vyšetřovatelů ukradl na univerzitě v Uppsale několik toxických látek. Na české ministerstvo vnitra pak v roce 2014 přišla obálka s bílým práškem. Informaci přinesl server The Local. Na operaci s názvem Ebola spolupracovalo kromě Švédska také Slovinsko a Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Operace s názvem Ebola probíhala na území tří států. Na území Slovinska byla zadržena jedna osoba, která měla zaslat jedy do české republiky. Poté následovala operace ve Švédsku,“ přiblížil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

„Z naší strany došlo k odložení věci, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu však aktivně spolupracoval s dotčenými státy a předal do zahraničí mnoho důkazních prostředků, “ dodal Ibehej.

Německý student doktorského programu podle švédské prokuratury ukradl z univerzity v Uppsale na jihu země několik toxických látek, informoval server The Local.

Zásilky obsahující jedovaté látky dorazily v listopadu a prosinci 2014 na české velvyslanectví v Bratislavě a na ministerstva vnitra a financí v Praze. Úřadům v české metropoli byly zásilky odeslány ze Slovinska, zatímco na ambasádu přišla obálka s nebezpečným obsahem ze Švédska. K té se později přihlásila skupina říkající si Mstitel.

Balíček s jedovatou látkou dostalo v roce 2014 kromě dalších českých úřadů i ministerstvo vnitra. V ten samý den obdrželo také e-mail, ve kterém anonym hrozil otrávením vzduchu a vody v nákupních centrech, pokud vláda nezaplatí 5000 bitcoinů, tedy podle současného kurzu asi 71 milionů korun.

Česká vláda ale podle serveru The Local žádné peníze nevyplatila.

Přímé spojení 27letého německého studenta s tímto e-mailem se nicméně prokázat nepodařilo. Prokuratura tak mladíka obžalovala pouze z krádeže jedovatých látek a z napomáhání při pokusu o vydírání.

Obžalobu studenta ve Švédsku spojuje česká policie s dopadením člověka ve Slovinsku. Soud tam loni v prosinci poslal na 15 měsíců do vězení Itala slovinského původu Ivana Cernice, který poslal o rok dříve otrávený dopis českému ministrovi financí Andreji Babišovi z hnutí ANO.

Tento případ podle Ibeheje souvisí také s dalšími výhrůžkami, které české úřady obdržely v roce 2014. Stejně jako v kauze zásilek s jedy totiž vyděrači požadovali desítky milionů korun ve virtuální měně bitcoin.

Stopy mohly vést i na Slovensko

Švédský státní zástupce Henrik Söderman navíc upozornil, že policie vyšetřovala německého studenta také v souvislosti s pokusem o vydírání slovenské vlády.

„V listopadu 2014 byl údajně podobný dopis odeslán slovenské vládě. Je to stejný postup, dopis zaslaný Slovensku ale už neexistuje, tak jsme ve vyšetřování nepokračovali," upřesnil prokurátor.

Bitcoin | Foto: Michal Jindra

ČTK, ČRo, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme