Operace japonského císaře byla úspěšná

Operace japonského císaře Akihita se podařila. Jak uvedl císařský palác, 78 letý monarcha podstoupil úspěšnou operaci srdce v sobotu v Tokiu a teď ho čeká dvoutýdenní rehabilitace. Akihitovi byl během více než hodinového zákroku voperován takzvaný bypass.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský císař Akihito podstoupí operaci srdce

Japonský císař Akihito podstoupí operaci srdce | Zdroj: Reuters

Operace bypassu je přemostění zúžené nebo uzavřené tepny, kterou nemůže přirozeně protékat krev. Podle lékařů je dnes taková operace běžným chirurgickým zákrokem. Jak ale lékaři z tokijské univerzitní nemocnice upozorňují, i přesto, že se sobotní operace císaře zdařila, je potřeba vyčkat až se pacient zcela uzdraví a vrátí do normálního života.

Potvrdil to i japonský chirurg, který byl operace Akihita přítomný. Řekl, že je příliš brzy hovořit s jistotou o úspěchu operace, úspěch se totiž měří až podle toho, zda se pacient navrátí k běžnému životnímu stylu.

Operace a zhoršující se zdravotní stav Akihita nastolily otázku, kdo by v případě úmrtí císaře na japonském trůnu nahradil. První v pořadí je prvorozený císařův syn, 51 letý korunní princ Naruhito. Poté má na trůn nárok jeho mladší bratr, princ Akishino.

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonském monarchovi a monarchii mluvila v Ranním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Ženy v Japonsku nemohou dědit a tak princezna Aiko, dcera prince Naruhita, se o trůn ucházet nemůže. A protože je jedináček, tak třetím v pořadí je princ Hisahito, Akishinův syn a Aičin bratranec.

V Japonsku se v souvislosti s onemocněním císaře mluví o změnách některých zákonů, týkajících se monarchie. V loňském roce právě princ Akishino vyzval k diskusi o nastolení věkové hranice odchodu císařů do důchodu. Dodnes totiž japonští císaři vládnou až do smrti.

Akishino s návrhem důchodu přišel, když byl současný císař Akihito už loni více než tři týdny v nemocnici, kde podstoupil operaci rakoviny prostaty. Od roku 2009 pak podle agentury císařského paláce Akihito omezil plnění služebních povinností a nepřijímá už například zahraniční delegace.

Podle zákona z roku 1947 nemá na japonský trůn také právo ženská dědička, která si vezme muže nekrálovského původu. To by údajně mohlo vést k brzkému konci této nejstarší monarchie na světě. Takže se diskutuje o změně tohoto zákona.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme